Téměř každý druhý člověk z Ošelína je v exekuci, v kraji každý desátý

  8:16
Plzeňský kraj je podle aktuálních čísel o exekucích pátý nejhorší v Česku. Čelí jim téměř deset procent obyvatel ve věku nad patnáct let. Exekutoři se od nich snaží vymoci téměř 13 miliard korun.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Sedmačtyřicet tisíc lidí v kraji má na krku exekuce od pár tisíc korun až po miliony. Většina z nich má přitom v ruce dvě a více soudních rozhodnutí.  

„V době, kdy jsem podnikal, jsem bohužel dlouhodobě onemocněl. Nemohl jsem dělat na zakázkách a nemocenská stěží stačila na pokrytí základních životních nákladů – nájmu a jídla. A pak to začne. Abyste zaplatili jeden závazek, sáhnete na peníze, které jsou určeny na něco jiného. Problémů bylo čím dál tím víc a já najednou nevěděl kudy kam,“ říká Martin R., jeden z lidí, kteří jsou v exekuci.

Rekordmani

Okres Tachov
Starších 15 let: 44 801 lidí
V exekuci: 5 844 lidí
Exekucí: 31 982
Na osobu: 5,5 exekuce

Obec Ošelín
Starších 15 let: 129 lidí
V exekuci: 58 lidí
Exekucí: 381
Na osobu: 6,6 exekuce

Základní radou je obrátit se co nejdříve na kompetentní poradnu či právníka.

„Situaci řešte hned. Hlavně nedělejte mrtvého brouka. Lidé tuto chybu často opakují a pak musí hasit něco, co už téměř uhasit nejde. Na všech našich pobočkách se zájemce ujme pracovnice, se kterou rozebere situaci,“ řekla Vlastimila Feistingerová z plzeňské pobočky neziskové organizace Člověk v tísni.

„Když například přijde předlužený člověk a požádá o oddlužení, zmapujeme všechny možnosti a poskytneme mu rady, jak postupovat. Nikdo každopádně neodejde bez základních potřebných informací,“ doplnila. 

Společnost Člověk v tísni provozuje dluhové poradny v Plzni, Nýřanech, na Stodsku, v Rokycanech, Horšovském Týně, Sušici, Domažlicích a Klatovech.

Dříve půjčku dostal i člověk s deseti exekucemi

„Neexistuje typický dlužník. Jsou to lidé různých profesí i věku. Od začínajících podnikatelů po lidi, co jednou jeli na černo. Samozřejmě některé skupiny lidí, jako například senioři, jsou snáze zneužitelné,“ říká Vlastimila Feistingerová.

Nejrizikovější dluhy, které pak často končí exekucí, vznikají v těžkých emočních situacích.

„Byl jsem zoufalý. Dříve jsem neměl se splácením závazků žádný problém. Kvůli zdraví se mé příjmy zastavily. Věřitelé tlačili a já v zoufalství sháněl peníze od nedůvěryhodných poskytovatelů půjček. Věděl jsem, že to je špatně, ale neměl jsem žádnou jinou možnost,“ doplňuje Martin R.

Dříve nebyl problém dosáhnout na půjčku i s deseti exekucemi.

„Někteří poskytovatelé půjček věděli, že dlužník nebude moci své závazky plnit. Půjčku přesto poskytli, protože díky exekucím a upomínkám získali nazpět samozřejmě více. A právě kvůli tomu se lidé propadali do propastí, ze kterých se téměř nedalo dostat. Systém se ale zlepšuje. Změnil se spotřebitelský zákon a navrhuje se novela insolvenčního zákona,“ uzavírá Feistingerová.

Poradny každoročně podporuje v rámci dotačních programů Plzeňský kraj. „Máme dluhové poradenství jako jednu z priorit. Vzhledem k současné situaci ve společnosti jsme si vědomi, že dluhové poradenství a s ním související finanční gramotnost je nutno řešit, například pořádáním seminářů,“ říká Eva Mertlová z oddělení mediální komunikace a marketingu Plzeňského kraje.

Autor: