Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropský týden mobility 2017

  6:03
V letošním roce se město Turnov opět připojí v rámci Zdravého města a MA21 ke kampani Evropský týden mobility 2017, který bude probíhat od 11. do 22. září 2017.

Oldřich Němec před výpravou do hor dvakrát týdně intenzivně trénoval. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Město Turnov se v letošním roce zaměřilo na téma mobilita handicapovaných osob, které bude přiblíženo široké veřejnosti na různých akcích. Městská knihovna Antonína Marka v Turnově si připravila ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Tyfloservis a pod vedením Jitky Fajmonové workshop s názvem Nevidím, tak dobře jako ty. Účastníci si budou moci vyzkoušet aktivity bez zrakové kontroly. Seznámí se také s pomůckami, které lidem s těžkým zrakovým postižením usnadňují život. V dětském oddělení knihovny se také dozvíte zásady správného kontaktu a komunikace s danou skupinou. Na místě bude k vyzkoušení simulace různých druhů zrakového postižení, rozlišování bankovek nebo psaní textu v Braillově písmu. Program v knihovně je naplánován na pondělí 11. září 2017 od 8:30 hodin.

Vyvrcholení aktivit pro veřejnost bude v neděli 17. září 2017 od 14:00 hodin ve Sportovním a rekreačním areálu Maškova zahrada. Na akci s názvem Žiju s handicapem AKTIVNĚ si budete moci vyzkoušet, jak mohou handicapovaní sportovat. V průběhu odpoledne si prohlédnete čtyřnohé pomocníky, kteří předvedou, jak vypadá práce vodícího psa. Budete si moci vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku a trenažéry handbike (ruční kolo).

Oddělení následné péče nemocnice Turnov představí pomůcky pro rehabilitaci pacientů po závažných onemocnění a dále zde budou ukázky pomůcek pro zrakově handicapované. V areálu koupaliště bude také k vyzkoušení simulátor nárazu. Od 15:00 hodin bude k vidění divadelní vystoupení spolku Fokus Turnov. Od 15:30 hodin bude uskutečněn závod na invalidních vozících, které budou na místě k zapůjčení. Na akci bude také přítomen Jiří Suchánek, který získal bronzovou medaili v roce 2016 ve stolním tenisu na paralympiádě v brazilském Riu. Od 17:00 hodin vystoupí nevidomý zpěvák, klarinetista, akordeonista a klavírista Mário Bihári společně s kytaristou a zpěvákem Peterem Horváthem. V době konání akce bude vstup na koupaliště zdarma, kde bude pro děti k dispozici skákací hrad.