Do boje o Unii jde perníkář, poslanci i celá jedna strana z Pardubicka

  7:56
Volby do Evropského parlamentu, které se konají příští víkend, jsou výjimečné v tom, že pro celou republiku existují jen jedny kandidátky. Ovšem i tak se na ně dostalo dost jmen z regionu.

Pokud si voliči z Pardubického kraje řeknou, že budou v eurovolbách volit výhradně lidi z regionu, mají šanci. Do boje o letenku do Bruselu jde řada známých osobností, kandiduje dokonce partaj, která má kompletní kandidátku složenou z lidí z Pardubicka.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Sídlo EU v Bruselu. (20. 6. 2018)

Volební místnosti otevřeny v obvyklé dny

Nové europoslance budou Češi volit za týden na začátku víkendu. Volební místnosti se jako tradičně otevřou v pátek 24. května ve 14 hodin a zavřou se ve 22 hodin. Volby pak pokračují v sobotu 25. května mezi osmou hodinou ranní a 14. hodinou. Na výsledky se ale bude muset čekat do nedělního večera, tedy do chvíle, kdy se odvolí také v posledním státu Evropské unie.

Úprava volebního lístku

V celé zemi jsou k dispozici stejné kandidátky. Volič si tak vybere jen jeden lístek strany, kterou preferuje. Je možné udělit pouze dva preferenční hlasy, které se označují zakroužkováním čísla vybraného kandidáta.

Jde o partaj s jednoduchým názvem Pro Česko a vylosovala si číslo 15. Zajímavé na ní je, že drtivá většina kandidátů pochází z Pardubic, Sezemic nebo z Holic. 

„Jednou jsme seděli s přáteli na kávě a při debatě nad politikou jsme zjistili, že nemáme koho volit. Tak jsme začali shánět podpisy pro petici, abychom mohli založit vlastní stranu, a povedlo se,“ uvedl lídr kandidátky Radek Kňava, který se živí jako manažer kolínské automobilky.

„Práce mne momentálně na tři roky přivedla do Bruselu, tak se o evropskou politiku zajímám zblízka. Rozhodně naši stranu vnímáme jako proevropskou a liberální,“ dodal muž, který je zároveň členem Sdružení pro Pardubice a dělá pro něj mediální výstupy. 

Kolegy však na kandidátku svého uskupení nebral. „SPP je historicky spojené s jinými stranami, tak jsem o tom ani neuvažoval,“ dodal Kňava s tím, že spoléhá na podporu z Pardubicka.

Ovšem zájemci najdou u dalších stran i jiné lokální osobnosti. Tak například za Stranu soukromníků kandiduje na šesté pozici známý pardubický perníkář Pavel Janoš. 

„Perníkář roku 1998, živnostník roku 2013,“ nechal si ke svému jménu na lístku napsat podnikatel z Němčic, který třeba na webu své firmy zveřejnil reportáž o tom, jak byl v roce 2009 zvolen „Králem perníku.“ Korunu mu tehdy nasazoval světoznámý fotograf Jan Saudek.

Za Stranu Pro Zdraví a Sport zase ze třinácté pozice kandiduje známý mediální poradce Boris Kudláček, který je znám svou PR prací pro pardubické letiště, Služby města, krajské nemocnice, firmu AVE CZ nebo pomáhal ČSSD ve volební kampani v roce 2014. 

„Oslovil mě lídr strany a já jsem neodmítl. Mám ke sportu blízko. Odmala jsem členem Sokola, podporuji fotbalisty v rodné vísce. Určitě ale nepřestupuji z mediálního světa do politiky,“ komentoval svoje angažmá Kudláček.

Za zmínku stojí také kandidatura botanika a překladatele Pavla Křivky za uskupení Ne-volim.cz, který před lety vedl do parlamentních voleb krajskou Stranu zelených, nebo hned několika poslanců z kraje. Na 25. místě listiny KSČM figuruje poslankyně Květa Matušovská.

Hnutí ANO pak do boje vysílá hned dva zákonodárce. Na 25. místě je svitavský poslanec Jaroslav Kytýr a na úplně poslední 27. pozici pardubický poslanec a bývalý náměstek pardubického primátora Jan Řehounek. „Nechal jsem se přemluvit k doplnění kandidátky, více za tím není,“ uvedl Řehounek.