Evropské volby proběhnou v Česku příští rok v květnu

  10:15
Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. a 25. května příštího roku. Termín, který potvrdilo ministerstvo vnitra v návrhu novely zákona o evropských volbách, vyplývá z březnového rozhodnutí Rady EU uspořádat volby na konci posledního květnového víkendu. Do 23. února je musí vyhlásit prezident.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na sestavení kandidátních listin mají strany čtyři měsíce. Odevzdány musejí být nejpozději 19. března. Evropské volby budou v příštím roce jediné celostátní.

Před čtyřmi lety, v minulých evropských volbách, si lidé mohli vybírat z nabídky 38 stran a hnutí. Nejlépe uspělo hnutí ANO 2011 se ziskem 16 procent hlasů těsně před společnou kandidátkou TOP 09 a STAN. Třetí byla ČSSD. Tato uskupení si rozdělila rovnoměrně 12 z 21 křesel českých europoslanců. Tři evropské pozice získala KSČM, po dvou lidovci a občanští demokraté a jedno místo obsadili Svobodní.

Termín voleb je v České republice určen tím, že podle zákona jsou volebními dny pátek a sobota. V celé Evropské unii se volby uskuteční v rozmezí od čtvrtka 23. května do neděle 26. května. Vzhledem k tomu, že v některých zemích EU jsou volby jednodenní a konají se v neděli, i české výsledky Český statistický úřad zveřejní až po jejich skončení, tedy 26. května ve 23 hodin.

Do té doby budou moci volební komise v Česku výsledky pátečního a sobotního hlasování spočítat a předat statistikům.