VIDEO: Muž zapomněl v garáži nastartované auto, zplodiny zamořily panelák

  12:00
Čtrnáct lidí muselo ráno urychleně opustit své byty v domě v Plzni na Skvrňanech. V objektu se totiž šířil nebezpečný plyn. Nakonec záchranáři zjistili, že jeden z uživatelů garáží pod domem v ní zapomněl nastartované auto.

Hasiči k jednomu ze vchodů několikapatrového domu v předních Skvrňanech vyjížděli po osmé hodině ráno.

„Byl nahlášený únik plynu do domu. Evakuovali jsem obyvatele a začali hledat, odkud se plyn do domu dostává,“ popsal krajský mluvčí hasičů Petr Poncar.

Evakuovaní lidé mohli po dobu zásahu čekat v přistaveném autobusu.

Hasiči záhy zjistili, že se do bytů dostává oxid uhelnatý. Běžné odvětrávání nepomáhalo, koncentrace plynu neklesaly. Při pátrání po možné příčině se dostali až do garáží v přízemí domu.

„V jedné z garáží bylo zaparkované auto s nastartovaným motorem. Zplodiny z něj se dostávaly do domu. Majitel podle všeho zapomněl auto nastartované a odešel,“ popsal velitel zasahující jednotky hasičů Petr Slach.

Dům zamořily zplodiny z auta

Podle prvních odhadů stálo nastartované auto v garáži v řádu hodin, možná už od pondělního večera. Exhalace pak zamořily celý dům.

Majitel po prohlídce vozu záchranářům řekl, že když auto parkoval, bylo v něm asi o půl nádrže více paliva.

Zdravotníci nemuseli v domě nikoho ošetřovat, policisté pomáhali s evakuací lidí a pak hlídali, aby se do vymezeného prostoru kolem domu nikdo nepřibližoval. Zásah hasiči a záchranáři ukončili asi po dvou hodinách. 

Autoři: ,