Přijdou noví Romové a epidemie žloutenky začne znovu, míní hygienici

  13:56
Od února 2017 sužuje romskou komunitu v Ústí nad Labem „nemoc špinavých rukou“. Teď hepatitida typu A ustupuje. Hygienici jsou ale přesvědčeni, že se objeví znovu. Při epidemii žloutenky v krajském městě onemocnělo 415 lidí. Boj proti ní stál více než 2,4 milionu korun.
Správné mytí rukou. Redaktorka MF DNES, která na absolvovala minikurz v...

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Jsme přesvědčeni, že epidemie končí, ale nemůžeme ještě jásat, protože v minulém týdnu byly dohlášeny tři případy. Jsou už ale pod kontrolou,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

„Šlo o muže, který měl kontakt s nemocnými, narkomanku a bezdomovkyni, kterou se nedařilo dohledat,“ upřesnila Šimůnková. 

Hepatitida A se šíří mikroskopickými částicemi výkalů nemocného, které se při špatné hygieně mohou přenést pouhým dotykem, a to i předmětu, který nakažený člověk kontaminoval. Pak se dostanou například s jídlem do úst.

První případ se loni v únoru objevil v romské rodině ve čtvrti Krásné Březno, která se přistěhovala ze Slovenska. Rodina žila v domě, kde netekla ani studená voda a záchod nesplachoval. 

„V takových podmínkách nelze udržet žádnou hygienu. Nemoc se pak šířila z jedné početné rodiny do druhé. Těmto lidem jsme zajišťovali i zdravotní pojištění, aby mohli chodit na vyšetření,“ přiblížila šéfová hygieniků situaci, kdy to vypadalo, že nemoc se bude šířit pouze ve vybydlených oblastech.

Velká svatba a „už to jelo“

O prázdninách pak proběhla velká romská svatba v Trmicích a v září se ve školách začaly objevovat desítky případů žloutenky v celém městě. 

„V Ústí je romská populace velmi početná. U dětí nemoc probíhá lehce, vypadá jako chřipka. Virus se jim rozmnoží ve střevech a vylučují ho stolicí a mohou ho čtyři týdny přenášet, je to často skrytý průběh žloutenky. V tomto případě jsou děti ‚epidemiologické zbraně‘. Nemusí se poznat, že jsou přenašeči, a nemoc přechází do epidemie,“ vysvětlila Šimůnková.

Ve spolupráci se školami a dětskými lékaři začalo ve městě preventivní očkování proti šíření „nemoci špinavých rukou“. Bylo nutné kontaktovat všechny rodiče, napsat tisíce dopisů, zvát všechny na prohlídky a stále dokola očkovat.

„To u lékařů platily zdravotní pojišťovny, mimořádné, nařízené očkování ve školách a třídách pak ministerstvo zdravotnictví. Investovalo se velice moc peněz, naočkováno bylo více než dva tisíce dávek, jedna stojí kolem 1 200 korun. Ovšem kdyby se to neudělalo, mohlo být přes tři tisíce nemocných,“ zhodnotila Šimůnková.

Třicet nemocných týdně

Očkování proběhlo hlavně na prvním stupni škol v Krásném Březně, Mojžíři, Předlicích a Trmicích. Tedy oblastech, kde bylo nejvíce nemocných (více v článku V Ústí přibylo dalších třicet případů žloutenky, šíří ji migrující lidé).

Kvůli zastavení epidemie kraj do škol, školek, azylových domů i domovů pro seniory poslal 600 litrů sava a dezinfekčních saponátů, ústecký magistrát kromě toho i hygienické ubrousky a gely za 320 tisíc korun. Dezinfikovaly se autobusy, trolejbusy i nákupní koše v supermarketech.

Od léta do listopadu se ovšem každý týden nakazilo od deseti do třiceti lidí.

„Ve chvíli, kdy nemocných bylo třicet v týdnu, jsme se obávali, aby děti nezačaly kolabovat ve škole. Ale hlídala se hygiena a během epidemie se ve škole nakazily pouze dvě děti,“ podotkla ředitelka.

„Teď se obáváme, že se Romové odstěhují, přijdou noví, neočkovaní a epidemie začne znovu. Když ne nyní, přijde za pět nebo šest let, až tyto děti vyrostou a narodí se nové,“ upozornila Šimůnková.