Unikátní loď zatím nemůže vozit výletníky na Hartě, čeká na osvědčení

  12:30
Ačkoliv o objednávky není nouze a každý den se na vyhlídkovou plavbu po přehradě Slezská Harta ptají další zájemci, nová výletní elektroloď Harta je zatím nevozí. Unikátní plavidlo stále čeká na certifikát k elektroinstalaci, bez nějž nezíská lodní osvědčení.

„Čekáme na odsouhlasení elektroinstalace, česká norma vyžaduje prohlídku českým revizním technikem, nestačí ta od společnosti, která loď vyrobila,“ vysvětlil předseda mikroregionu Slezská Harta Josef Havlík.

Právě mikroregion pětačtyřicetimístnou elektroloď s názvem Harta provozuje. 

Dnes se v Leskovci nad Moravicí na prohlídce lodi sejdou všechny zúčastněné strany včetně výrobce a zástupců revizní organizace, jež certifikát uděluje. 

Inspekční společnost již má kompletní technickou dokumentaci k elektroinstalaci lodi, která je jediná svého druhu v republice. Dnešek by měl o udělení certifikátu rozhodnout. 

Na jeho základě pak Harta od České plavební správy získá lodní osvědčení, což je v podstatě totéž jako technický průkaz u auta, a může vyjet. „To jsme už předjednávali a jde o administrativní krok, který by neměl trvat dlouho,“ doplnil Havlík. 

Fotogalerie

Už i s turisty by měla Harta na vodu vyjet na začátku prázdnin. „Udělení povolení očekáváme v rozmezí jednoho až dvou týdnů,“ upřesnila Nikola Birklenová, mluvčí Moravskoslezského kraje, který výrobu lodi dotoval.

Turisté se mezitím o projížďky čile hlásí. „Zájem to vzbudilo, naše informační centrum denně přijímá několik hovorů,“ sdělil starosta Leskovce nad Moravicí, kde má loď domovský přístav, Bedřich Buťák.