V boji o výjimky na emise vyhrála chvaletická elektrárna jen první kolo

  9:12
Chvaletická elektrárna má od krajského úřadu požehnání, aby po roce 2020 vypouštěla více škodlivin, než vyžaduje Evropská unie a než si přejí ekologové i zastupitelé Pardubic. Rozhodne ovšem až ministerstvo životního prostředí.

Elektrárna Chvaletice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Má chvaletická elektrárna za každou cenu splnit nové přísnější limity pro vypouštění oxidů dusíku a zbytkové rtuti, nebo je dobré v zájmu významného zaměstnavatele přimhouřit oko, zvlášť když životnímu prostředí kvůli tomu nehrozí velká újma?

Úřad Pardubického kraje minulý týden podle očekávání zvolil druhou možnost. V posledních letech pravidelně schvaloval pro firmu miliardáře Pavla Tykače Sev.en EC výjimky a ani tentokrát neučinil jinak.

Úřad si pro své ano klade několik podmínek, z nichž nejzajímavější je, že výjimka pro rtuť neplatí do roku 2029, ale skončí o dva roky dříve.

Podle Greenpeace je takové „omezení“ výsměchem a proti rozhodnutí krajského úřadu se hnutí odvolá k ministerstvu životního prostředí.

O odvolání uvažují i Pardubice, byť by se kvůli tomu o prázdninách patrně muselo sejít zastupitelstvo. „Rozhodnutí odbor životního prostředí nyní analyzuje a bude svoláno mimořádné zasedání Rady města Pardubic, odvolání proti rozhodnutí podporuji,“ uvedl pardubický radní Vít Ulrych (KDU-ČSL).

I když spor řeší a budou řešit úředníci, ve skutečnosti je to ryze politický problém.

Elektrárna tvrdí, že dodržení přísnějších limitů u oxidů dusíku by ji stálo 1,4 miliardy a dopad na kvalitu ovzduší - i podle závěru krajského úřadu - by byl v okolí prakticky neměřitelný. Chvaletice přitom dají na modernizaci čtyř bloků v součtu celkem sedm miliard korun. Krajský úřad ve svém rozhodnutí upozorňuje, že navzdory výjimce se množství emisí sníží.

Rtuť vyšla při hodnocení špatně

Ekologičtí aktivisté ale mají pravdu, že vinou výjimky se do vzduchu dostane o nezanedbatelné množství škodlivin více, za rok má jít přibližně o 300 kilogramů rtuti a o 330 tun oxidů dusíku.

Chvaletice? Třetí největší výrobce elektřiny v zemi

Hnědouhelná elektrárna Chvaletice se čtyřmi bloky o celkovém výkonu 800 MW vyrostla v letech 1973 až 1979 asi 20 kilometrů západně od Pardubic v místech, kde se předtím těžil pyrit. K zásobování elektrárny uhlím ze severních Čech byl na Labi vybudován přístav fungující od roku 1977, ze kterého se uhlí do areálu dopravovalo pásovými dopravníky. Od roku 1996 se uhlí dováží vlaky. V letech 1997 a 1998 dostala elektrárna ve dvou etapách odsiřovací zařízení. Jako jeden z nejdražších zdrojů se ji ČEZ rozhodl prodat, a v září 2010 ji proto vyčlenil do zvláštní akciové společnosti. Hovořilo se také o tom, že pokud si ČEZ elektrárnu ponechá, ukončí v ní v roce 2016 výrobu elektřiny. V březnu 2013 ČEZ oznámil, že Chvaletice prodá těžební firmě Litvínovská uhelná za 4,12 miliardy. Nový vlastník uvedl, že chce prodloužit životnost elektrárny až do roku 2029. V srpnu 2015 přejmenoval společnost Elektrárna Chvaletice, a.s., na Sev.en EC, a.s. Společnost má základní kapitál 2,027 miliardy a jejím jediným akcionářem je kyperská Indoverse (Czech) Coal Investments Limited ze skupiny Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače. V současnosti je elektrárna podle vlastních stránek třetím největším výrobcem elektřiny v ČR s desetiprocentním podílem na trhu výroby elektrické energie. Má 325 zaměstnanců. (ČTK)

„Pokud jde o rtuť, i krajský úřad připouští, že podle metodiky ministerstva životního prostředí je hodnocení žádosti negativní. Přesto výjimku udělil,“ upozornila právnička Frank Bold Laura Haiselová. Kraj to vyřešil tím, že zkrátil výjimku pro rtuť o dva roky.

Jde ale i o princip - proč by vůbec měla Tykačova firma dostávat nějakou výjimku, která zhorší životní prostředí obyvatel kraje? Přesně na tuto otázku měli už dávno odpovědět zastupitelé Pardubického kraje. Ti ale na pokyn hejtmana Martina Netolického (ČSSD) neříkají nic, anebo přímo brání elektrárnu.

I na posledním jednání zastupitelů Netolický zopakoval, že kraj se jako samospráva nebude vyjadřovat k věci, o níž rozhodují krajští úředníci, aby je neovlivnili. Ve skutečnosti rozhodnutí úředníků ovlivnili už tím, že schválili energetickou koncepci, podle níž je chvaletická elektrárna nesmírně důležitá pro případ blackoutu a že se sní počítá i do budoucna. Ostatně úředníci to do svého rozhodnutí i napsali.

„Úřad podpůrně přihlédl k Územní energetické koncepci Pardubického kraje aktualizované v roce 2018. Tam je uvedeno, že v současné době je elektrárna Chvaletice jediným zdrojem na území Pardubického kraje, který má certifikaci na najetí tzv. ‚startu ze tmy‘ a ostrovní provoz,“ píše se v rozhodnutí.