Chvaletická elektrárna chce výjimku na škodliviny, hlasuje se ve čtvrtek

  12:36
Firma miliardáře Pavla Tykače Sev.en EC požádala pardubický krajský úřad o výjimky, aby po roce 2020 mohla vypouštět více emisí oxidů dusíku a zbytkové rtuti.

Krok, kterým chce miliardář Pavel Tykač ušetřit stovky milionů korun za modernizaci své chvaletické elektrárny, se mu možná bohatě vyplatí. Politici Pardubického kraje nejsou proti. Pokud se zastupitelé Pardubic ve čtvrtek zachovají podobně, úřady by k tomu nejspíše přihlédly.

Pardubický kraj se výjimkami pro Chvaletice nechce zabývat. Hejtman Martin Netolický z ČSSD, jehož postoj je vzhledem k jeho naprosté politické dominanci v radě i zastupitelstvu klíčový, má jasno.

„Nechceme do toho vstupovat, protože ve věci má rozhodovat krajský úřad v přenesené působnosti v rámci výkonu státní správy. Nechceme, aby byl tento proces politicky ovlivňován, je to odborná záležitost,“ uvedl Martin Netolický.

V Pardubicích se ve čtvrtek čeká bitva. Nikoliv proto, že spolek Zastavme Chvaletice uspořádá hodinu před jednáním zastupitelů happening, který nazval „Pardubice vs. uhlobaroni - Zápas o 2,7 tun rtuti.“

Síly obou táborů jsou totiž poměrně vyrovnané. Městská rada sedmi hlasy z jedenácti doporučila zastupitelům nedávat do řízení o výjimkách pro Tykačovu elektrárnu žádné vyjádření.

Elektrárna by pro splnění limitů musela investovat 1,4 miliardy

Odboj proti elektrárně odmítají zejména politici ANO a ODS. Na druhé straně stojí především opoziční Piráti. Proti výjimkám jsou ale i někteří koaliční politici.

„Zatížení ovzduší v našem městě je z důvodu průmyslového charakteru, blízkosti dvou elektráren a velké dopravy již tak velké, že bych rád udělal maximum pro zlepšení ovzduší nejen v našem městě. Ostatně jako lékař zabývající se léčbou nádorových onemocnění bych neměl dělat nic jiného,“ uvedl pardubický radní Vít Ulrych z KDU-ČSL.

Elektrárna požádala krajský úřad, aby v budoucnu mohla vypouštět více emisí oxidů dusíku a zbytkové rtuti. Ani po modernizaci dvou ze čtyř výrobních bloků by totiž nesplňovala požadavky nové směrnice BREF/BAT platné od roku 2021. K dosažení nově požadovaných limitů oxidu dusíku by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun. 

„Podíl elektrárny na celkových imisích NOx by se přitom snížil o pouhých 0,05 procenta pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 procenta pro město Pardubice,“ uvedl před časem generální ředitel 7EC Václav Matys.

Neřekl však to hlavní: Zatímco Elektrárny Opatovice budou pravděpodobně žádat o výjimku pro čtyři bloky, které nákladně modernizovaly před zpřísněním limitů, Chvaletice chtějí dostat od úřadů výjimku i pro dva bloky, které modernizace teprve čeká.

Politiky při rozhodování ovlivňují i okolnosti, jež s ochranou ovzduší nemají co dělat. „Elektrárna je významným zaměstnavatelem na Chvaleticku, což je další podstatný moment,“ uvedl hejtman Netolický. V Pardubicích se zase čerstvě stala firma Sev.en EC důležitým partnerem klubu HC Dynamo.

Teoreticky jde o bouři ve sklenici vody. Rozhodnout o výjimce musejí odborníci na krajském úřadu a popřípadě na ministerstvu životního prostředí, které je odvolacím orgánem. 

„Formálně nemá názor samosprávy větší váhu než třeba hlas Greenpeace, ale reálně na ministerstvu životního prostředí podle mých zkušenosti názor samosprávy ať pozitivní, nebo negativní bývá brán poměrně vážně,“ uvedl vedoucí energetické kampaně organizace Greenpeace Jan Rovenský.

Autoři: ,