Na ekofarmě chovali kuřata a pěstovali marihuanu. Soud je potrestal

  12:14
Soud potrestal spolumajitele ekofarmy z Klatovska. Kromě chovu kuřat pěstovali marihuanu, kterou od nich odebírali dealeři z Nizozemska. Na osm let do vězení poslal českobudějovický soud 49letého Tomáše Březinu, jeho o tři roky starší společnici Haně Šnajdrové uložil tři roky podmíněně odložené na pět let.

(ilustrační snímek) | foto: Generální ředitelství cel

Dvě pěstírny konopí objevili v areálu farmy v obci Loužná policisté z jihočeské expozitury Národní protidrogové centrály v květnu 2016. Bylo to jen měsíc poté, co provoz natáčela Česká televize do seriálu o ekologickém zemědělství Farmářská jízda.

V podkroví haly sloužící k porážce a porcování drůbeže našli policisté 252 vzrostlých rostlin konopí a v tajné místnosti v přízemí 175 sazenic. A navíc ještě balíčky se sušinou.

Pěstírny byly vybavené automaticky řízenou klimatizací. Podle znaleckých odhadů vyprodukovaly za pět let nejméně 40 kilogramů marihuany.

Oba obžalovaní se hájili, že se stali obětí mezinárodní drogové mafie, jejíž členové vybudovali pěstírny v areálu přes jejich odpor. Protože z nich měli strach, snažili se výrobu sabotovat tím, že se o rostliny starali špatně.

Vše začalo seznámením ve strakonickém baru

„V roce 2009 jsem se seznámil v baru ve Strakonicích s Nizozemcem s přezdívkou Mek. Domluvili jsme se, že bude dovážet do areálu naší farmy použitý nábytek, který jsem za provizi prodával. Po dvou letech jsem zjistil, že v jedné z pronajatých hal založil pěstírnu. Vydíral mě kvůli půlmilionovému dluhu za prodaný nábytek. Dnes bohužel vím, že jsem měl všechno hned nahlásit policii,“ vysvětloval Březina, proč pěstírnu v drůbežárně trpěl.

Březina přiznal, že se o rostliny sice nedobrovolně, ale staral, a od dealerů, kteří přijížděli v autech s holandskou a německou poznávací značkou, přebíral na čerpacích stanicích na jihu i západě Čech kanystry se speciálními hnojivy a sazenice. V několika případech jim předal sušené konopí ve vakuových pytlích.

Šnajdrová zase tvrdila, že se o pěstírně dozvěděla až později, někdy v roce 2015. Několikrát rostliny sama zalévala, protože měla z Holanďanů také strach. Navíc se bála, aby se o ničem nedověděla veřejnost, protože by to poškodilo pověst farmy.

Předseda senátu Ondřej Círek označil obhajobu obžalovaných za nevěrohodnou a účelovou. Množství vyprodukované drogy muselo být podle Círka daleko větší než 40 kilogramů a čistý zisk z prodeje mohl převyšovat vzhledem k tržním cenám marihuany sedm milionů korun.

Obžalovaným přitom hrozilo právě vzhledem k množství drog až 12 let vězení. U Březiny senát uznal jako polehčující okolnost jeho dosavadní bezúhonnost a částečné doznání. Mimořádně snížený trest u Šnajdrové zdůvodnil soudce tím, že šlo o exces a na produkci drogy se podílela jen minimálně.

Stranou zůstávají zatím dva Holanďané, kteří už mají za sebou drogovou kriminální minulost a vyšetřuje je nizozemská policie. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupkyně Daniela Přibylová s ním souhlasila, obžalovaní si ponechali lhůtu k odvolání.