Politici pomáhají se skřípěním zubů těžce zadluženému Dynamu

  11:06
Dynamo Pardubice je v těžké finanční situaci. Z jednání zastupitelů vyplynulo, že klub má dluhy v celkové výši 72 milionů. Politici přitom schválili záměr dát dohromady záchranný balíček, který hokeji přinese maximálně jednotky milionů. A to stačit nebude.

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava. Extraligu pomohli v Pardubicích udržet, teď je jejich úkolem zachránit Dynamo před finančním krachem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ty fanoušky Dynama, kteří ve čtvrtek sledovali jednání pardubických zastupitelů, musela jímat hrůza. Z několikahodinové debaty si nemohli odnést ani jednu pozitivní informaci. Hokejový klub nemá k ruce hotové peníze a dluží, kam se podívá.

„Závazky Dynama po splatnosti jsou ve výši zhruba 33 milionů a kumulovaná ztráta klubu je 39 milionů,“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozinek, který sedí i v dozorčí radě Dynama Pardubice.

Opoziční zastupitele stálo poměrně dost úsilí, než se ke zmiňovaným údajům dostali. Nakonec radní sumy odhalili. Jednou ze společností, které klub dluží nejvíce, je Rozvojový fond Pardubice. Tedy majitel arény, kde Dynamo hraje své zápasy a trénuje.

„Momentálně nám hokejisté dluží 12,5 milionu korun. Bohužel nám už také zástupci klubu řekli, že do konce roku od nich už žádné peníze neuvidíme. To by znamenalo, že na konci roku nám budou dlužit 26 milionů korun. Vážně nevím, co si s tím počneme. Nedá se totiž moc předpokládat, že nám Dynamo bude mít z čeho zaplatit,“ uvedl člen představenstva fondu Martin Bílek.

Klub je v zoufalé situaci, prodlužuje agonii

Jeho slova potvrzovalo téměř každé vystoupení zastupitelů. Servítky si nebrala například bývalá primátorka Štěpánka Fraňková. „Ani čtyři, ani pět milionů korun Dynamo nezachrání, pokud k cifrám nepřimalujeme nulu. Klub je v zoufalé situaci, a to nezačala sezona. V září to bude horší. Prodlužujeme jen agonii,“ uvedla Fraňková k sedmi bodům záchrany, které navrhli radní. „Klub nemá hotovost na své fungování,“ dodala zastupitelka zvolená za Sdružení pro Pardubice.

V balíčku, ke kterému se zastupitelé vrátí na podzim, je navrženo, že město navýší základní jmění klubu o pět milionů, pošle o dva miliony více jako dotaci na děti, sníží cenu za led, prodá svůj podíl v Evropské hokejové lize nebo zaplatí hokejistům za pronájem primátorské lóže či skyboxu Rozvojového fondu.

„Už v roce 2009 byla kumulovaná ztráta klubu 70 milionů a zvládli jsme to. Jsem optimista a věřím, že to nyní bude stejné,“ uvedl primátor Martin Charvát, který neúnavně obhajoval navrženou cestu k záchraně klubu. „Nejsou to definitivní body, jde spíše o to, najít cestu, jak klub stabilizovat,“ dodal.

Řadu zastupitelů logicky rozčílilo to, že když v lednu hlasovali o nákupu hokeje od Romana Šmidberského, radní jim slibovali, že sezona skončí maximálně ztrátou ve výši pěti milionů. Nakonec však dluh z ročníku 2016/2017 činí milionů čtrnáct. „Nedostali jsme od vás věrohodné informace, na základě kterých jsme rozhodovali o nákupu klubu od Romana Šmidberského,“ uvedl zastupitel za ODS Karel Haas.

Ještě tvrdší byl zastupitel za Patrioty Jiří Lejhanec. „Pane primátore, vy jste hlavní viník toho, že jsme o špatném stavu klubu nevěděli včas. Vy jste dal špalek na hlavu,“ uvedl Jiří Lejhanec.

Primátor se však hájil, že informace pro detailní ekonomický rozbor klubu poskytovalo ještě bývalé představenstvo v čele s generálním manažerem Pavlem Rohlíkem, kterého si vybral Roman Šmidberský.

„Představenstvo, které vedl Pavel Rohlík, nám musí vysvětlit, jak ten vyšší dluh vznikl. Chceme vědět, kde ta ztráta vznikla a kdo za něj nese odpovědnost. Musí se to vyšetřit,“ uvedl Charvát.

V každém případě je jasné, že Dynamo čeká těžké období, které se neobejde bez veřejných peněz.