Zavedení dvojích cen na koupalištích na severu Čech řeší inspekce

  11:02
Až třímilionová pokuta hrozí pětici provozovatelů koupališť v severních Čechách. Česká obchodní inspekce s nimi zahájila správní řízení. Nasadili totiž vyšší vstupné přespolním občanům, čímž podle inspektorů diskriminovali některé skupiny lidí.

Dvojí ceny na koupališti v Dubí - pro místní a pro cizí | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Dvojím vstupným v létě koupaliště údajně bojovala proti návalu návštěvníků. Podle některých spekulací ale bylo zdražení namířeno proti Romům, kteří dělali na koupalištích nepořádek. 

Výrazně se vstupné zvýšilo například v Dubí na Teplicku, a to po útoku na mladíka, který se při sporu žen v dětském brouzdališti zastal jedné z matek, na niž zaútočily romské ženy, které sem přijely zřejmě z Teplic. 

Muž tehdy skončil s vážným zraněním v nemocnici. Přespolní pak museli platit za vstup 120 korun za dospělého a 40 korun za dítě, zatímco místní měli nadále vstupné jen za 35 a deset korun.

Koupaliště v Dubí provozuje společnost Marius Pedersen, která se ale zatím k případu nechce vyjadřovat. „Nezlobte se, ale čekáme na vyjádření inspekce,“ řekl zástupce společnosti Pavel Mrva.

Zvýhodněné vstupné pro domácí návštěvníky platilo v létě i v Duchcově nebo v Oseku na Teplicku. 

„Zatím nám žádné oficiální stanovisko od České obchodní inspekce (ČOI) nepřišlo. Určitě to ale budeme řešit s vedením města,“ sdělil Petr Šíla, ředitel organizace FrýTajm Osek, která ve městě spravuje sportoviště a koupaliště.

Na dotaz, zda město ponechá snížené vstupné i v příští sezoně, odpověděl,  že „k tomu budou hledat vhodné řešení“. „Musíme to vymyslet tak, aby to bylo legislativně v pořádku,“ předeslal Šíla. 

Inspektoři ČOI v létě provedli pět kontrol. Všichni prověřovaní se podle ředitelky ústecké ČOI Renaty Linhartové dopustili diskriminačního jednání vůči určité skupině spotřebitelů. 

Prostřednictvím svých ceníků deklarovali slevu ze vstupného – nejčastěji 50 až 70 procent – obyvatelům obce, kde se koupaliště nachází. V jednom případě byly také zvýhodněny místní školy. 

Výhody po předložení různých dokladů

Poskytování výhod bylo vázáno na předložení různých dokladů, například občanského průkazu, náramku na slevu 50 procent či průkazu vydaného městským úřadem. 

„Vydání takového průkazu bylo dokonce podmíněno bezdlužností v oblasti poplatků za odvoz komunálního odpadu,“ uvedla Linhartová. 

Město Bílina chtělo tímto krokem přimět dlužníky, aby uhradili své dluhy. Radnice totiž jen za komunální odpad eviduje dluh v celkové výši téměř 19 milionů korun. 

„Přijde mi naprosto v pořádku zvýhodnit občany města, kteří poctivě platí za odpad, a nestavět je na úroveň osob, které dluží. Stát a státní správa by měly své občany motivovat a tady se to daří,“ pochvaloval si v létě v jedné z internetových diskusí občan města Ondřej Baumgartner. 

Přesto i Bílině nyní hrozí tučná pokuta.

„Zatím čekáme na oficiální rozhodnutí inspekce. Poté se poradíme s technickými službami, které naše koupaliště spravují, a právními zástupci, zda se proti němu odvoláme, či jestli sankci přijmeme,“ sdělila starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová. Město podle ní bude dál hledat možnosti, jak dát slevy občanům. 

ČOI nyní zahájila s provozovateli koupališť správní řízení, v rámci kterého se rozhodne o výši pokuty.

Autoři: ,