Skoky z jezu a do mělčiny. Dvě ženy se při pobytu u vody těžce zranily

  19:18
Záchranáři v Moravskoslezském kraji museli zasahovat u dvou případů závažného zranění po skocích do řeky a přehrady. Zatímco obvykle v takových situacích vyjíždějí ke zraněným mužům, tentokrát transportovali do ostravské fakultní nemocnice dvě ženy.

Nejprve v sobotu před půl třetí odpoledne šestnáctiletá dívka skočila z jezu do hraniční řeky Olše v Českém Těšíně. Bohužel několik minut zůstala pod hladinou, odkud ji jeden ze svědků nešťastné události vytáhl, a to na polskou stranu.

„Proto zasahovala také posádka záchranné služby z Polska. Pacientku si do péče převzali čeští záchranáři, kteří dívce zajistili dýchací cesty a rozhodli o řízené plicní ventilaci,“ uvedl krajský mluvčí záchranářů Lukáš Humpl s tím, že pacientka byla v ohrožení života.

O hodinu a půl později spěchali záchranáři k přehradě Těrlicko na Karvinsku. Čtyřiatřicetiletá žena tam skočila do mělké vody a hlavou narazila na dno. „Přivodila si tak poranění hlavy a páteře. Záchranáři ji zajistili krčním límcem, uložili do vakuové matrace, podali potřebné léky a přijali další opatření,“ popsal Humpl.

Nejsou to v Moravskoslezském kraji první letošní závažné případy spojené s vodou. Hned dvakrát se lidé topili: muž v Krnově a dítě v aquaparku Olešná. Jednou zachraňovali muže z Ropice na Frýdecko-Místecku, který skočil do domovního bazénu a hlavou narazil na dno.

„Důrazně varujeme před neuváženým chováním při pobytu u vody. Přeceňování vlastních schopností, skoky do vody bez znalosti hloubky a další rizikové chování jsou častými příčinami úrazů a tonutí, a to mnohdy s velmi vážnými následky,“ konstatoval mluvčí záchranářů.

Autor: