Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důvěra v armádu a policii je nejvyšší od vzniku České republiky

  8:00
V posledních letech postupně stoupá důvěra Čechů v armádu a policii, nyní je nejvyšší od vzniku České republiky. Armádě důvěřuje 74 procent, policii 61 procent lidí. Výsledky vyplývají z průzkumu společnosti STEM.
Policie

Policie | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

Zatímco v 90. letech se důvěra v armádu pohybovala pod hranicí 50 procent, v roce 2002 se dostala až na 78 procent. Průzkum z tehdejšího září následoval po ničivých povodních, rok nato důvěra opět klesla o 25 procentních bodů a vrátila se na dřívější úroveň.

Podobný výkyv důvěry je v roce 2002 patrný i u policie. Ta se v 90. letech pohybovala i pod hranicí 30 procent.

Do vnímání obou ozbrojených složek se promítá i hodnocení resortních ministrů. Ti, kteří mají pozitivní názor na ministra vnitra Milana Chovance, důvěřují policii častěji (71 procent) a ti, pro které je ministr nedůvěryhodný, vyjadřují důvěru pouze v 56 procentech.

To samé platí také u ministra obrany, Martina Stropnického. Jeho příznivci mají vyšší mírů důvěry v armádu (82 procent), naopak ti, kteří na Stropnického pohlížejí negativně, mají důvěru v armádu nižší (62 procent).

Vyšší důvěru deklarují obecně lidé s vyšším vzděláním, i když je v posledních letech patrné, že armáda získala důvěru i mezi lidmi s nižším vzděláním.