V bývalém paláci KSČ zvětší sály, hluk z kavárny už nemá rušit koncerty

  16:40
Zvenku se toho zase tolik nezmění. Ovšem při vstupu do pardubického Domu hudby by do roku 2019 návštěvníci měli vidět rozdíl oproti nynějšímu stavu. Pardubický kraj představil spolu s architekty úpravy, které mají zlepšit zázemí uvnitř někdejšího sídla OV KSČ na Sukově třídě.

Takto by mělo vypadat nově upravené foyer. | foto: Pardubický kraj

Proměnou má projít například kavárna, která v domě využívaném zároveň jako konzervatoř obtěžuje návštěvníky koncertů i samotné hudebníky.

„Navrhli jsme provozní oddělení prostor kavárny, která v současné době nevhodným způsobem přerušuje logickou komunikační trasu. Vycházíme také vstříc požadavkům na minimalizaci hluku z kavárny, který ruší průběh koncertů nebo případné nahrávaní. Kromě toho se kavárna vrátí ke svému jednoduchému vzhledu bez ánosu řady úprav z minulých let,“ řekl při prezentaci novinek autor původního návrhu Domu hudby Jan Třeštík.

Kromě toho dostali architekti za úkol zvětšit jednotlivé části šestipodlažní budovy v centru města. Prostornější bude zázemí pro návštěvníky koncertů, od foyer sálů až ke vstupu do prostor konzervatoře má vzniknout jakási vnitřní kolonáda v půdorysu písmene U.

Úprav se dočkají i koncertní sály, a to jak velký, tak i malý a komorní. Prostory využívané konzervatoří získají nové pódium, osvětlení i ozvučení. Ve velkém sále navíc bude opravena klimatizace, zvuková kabina a zakoupena potřebná audiovizuální technika.

„Původně jsme uvažovali jen o úpravách předsálí Domu hudby v částce do několika milionů korun, ale ukázalo se, že bude správné tento krajský reprezentační prostor pojmout komplexně. Na stavební a interiérové úpravy počítáme s částkou přibližně dvaceti milionů korun a rozsah zakázky na audiovizuální a technické vybavení se zatím propočítává,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.

Dům hudby

Budova dnešního Domu hudby v Pardubicích byla otevřena v červenci 1983 jako moderní sídlo Okresního výboru Komunistické strany Československa, OV ROH, OV SSM a dalších podobných organizací. Nechyběl samozřejmě „sjezdový“ sál. Na začátku 90. let přešla uvolněná budova do majetku státu a místní představitelé nově zvolených samospráv podpořili její využití pro Konzervatoř Pardubice, Východočeský státní komorní orchestr (dnes Komorní filharmonii) a Základní uměleckou školu Havlíčkova. Sídlilo tu i pracoviště Okresní knihovny. Po vzniku krajů ji do vlastnictví získal Pardubický kraj, který zde za 51 milionů korun uskutečnil v roce 2004 rekonstrukci. Ta zahrnovala zejména změnu akustických poměrů ve velkém sále ve prospěch hudebních produkcí a také ojedinělou stavbu koncertních varhan. Na další potřebné úpravy však už tehdy nezbyly prostředky.

Nové vybavení a další doplňky pak dostane i vstupní hala v přízemí.

„Chtěli bychom podpořit kvalitu stávajících prostor v přízemí, jejichž předností jsou krásné průhledy ven směrem k zámku. Kvalitní a hodnotné prvky interiéru, jako je dlažba a charakteristické obklady včetně podhledů, doplníme o jednoduchý sedací nábytek včetně stolečků. Cílem je sjednocení celého prostředí po vizuální stránce a zároveň zlepšení technických parametrů,“ sdělil architekt Ondřej Teplý ze společnosti Mixage.

Kraj bude nyní jednat i s městem, které by mělo zaplatit úpravu prostranství před budovou. Parkoviště, chodníky i veřejné osvětlení totiž patří do majetku Pardubic.

Autor: