Koncerty zamíří do pardubického Domu hudby během příštího března

  8:07
Před rokem 1989 to byla jedna z nejmodernějších budov Komunistické strany Československa. Po sametové revoluci bylo rozhodnuto přeměnit ji na Dům hudby, sídlo konzervatoře a základní umělecké školy.

Nyní dům prochází největší opravou, a to takřka za 100 milionů korun. První koncerty v moderně opravených prostorách uvítají návštěvníky v březnu.

Oprava Domu hudby je náročnější, než se čekalo. A také delší. Nově musí stavební firma vylít novou podlahu v menších sálech. To protahuje přeměnu staveniště na důstojné kulturní centrum o několik týdnů.

„Asi pokaždé, když nevíte, co najdete po odkrytí podhledů, podlah či vedení sítí, se objeví nějaké překvapení, a to většinou nemilé. Tento dům byl v době svého vzniku sice moderní, ale je samozřejmě poznamenán technologiemi své doby,“ říká náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek.

Fotogalerie

Dělníci nejprve zjistili, že většina instalací je již za hranicí své životnosti, že podhledy visí na několika stovkách masivních ocelových závěsů, které musí jeden po druhém odřezat, anebo že z podlahy v komorním a malém sále jsou natolik křivé, že je nutné odfrézovat nerovné vrstvy a nahradit je litým materiálem. 

„Tím se nám zpozdí následné truhlářské práce ve dvou menších sálech. Nicméně jednáme s firmami o úpravě harmonogramu i s novými pracemi tak, aby velký sál mohl být v provozu ve slíbeném termínu. Zároveň probíhá výběrové řízení na dodávky audiovizuální techniky. Veřejné soutěže jsou někdy složitý proces, ale doufáme, že to nepřinese vážnější komplikace,‘ řekl Línek.

Pro stavební firmu nástup zimy nepředstavuje problém. V těchto dnech dokončí výměnu oken, která nově nahradí trojkomorovými.

„Náročné byly bourací práce, všechno se ručně vyváželo ven. Zdrží nás nivelizace podlah, vyrovnáváme je stěrkou. Páteřní rozvody na stropě byly na koordinaci prací nejnáročnější,“ řekl Richard Dvořák ze stavební firmy Marhold.
Prosklené ochozy v sálové části budovy budou příjemným korzem s možností občerstvení o přestávce. Hosté budou mít výhled na pardubický zámek. Prostor dostanou i nové umělecké lustry od českých sklářů. 

„Je to atyp vyrobený jako náš požadavek. Bude to zajímavý barevný prvek, který bude vidět i zvenku, takže budovu hezky ozvláštní,“ řekl Línek. Ochoz budou rozdělovat tři prosklené stěny. Ty se při koncertech zavřou, takže návštěvníky nebude rušit hluk zvenku, jako tomu mnohdy bylo doposud. 

Ani bubnující kapky deště nebudou součástí koncertů v hlavním sále. Koncertní sál bude odhlučněný, klimatizovaný. Schodiště nově doplní zábradlí, pro starší návštěvníky bylo leckdy obtížné sestoupit dolů.
Kompletně nové je pódium s technickým a světelným vybavením. Nová audiovizuální technika ještě vylepší zvuk, k dispozici budou i dvě promítací plátna.

Jedna budova, dvě staveniště

V současné době se v Domě hudby pracuje na dvou samostatných stavbách. Jednou je zateplení, druhou opravy prostor. Hotové jsou páteřní rozvody na stropech, dělníci je pak zakryjí sádrokartonovými deskami. V přízemí v sále opravují žulovou dlažbu. V lednu by měli začít malovat stěny. Opravou procházejí i malé koncertní sály, kavárna, toalety a přilehlý venkovní parter.

„Vstupy budou zvýrazněny, přibude jednotný informační systém a nové osvětlení budovy. Celková cena včetně vybavení je 66 milionu korun,“ dodává Línek. 

Konečný termín dokončení je v červenci, ale Sukova síň a její zázemí včetně šatny, toalet a části korza až ke kavárně budou stavebně hotové do konce ledna. Stavební práce v malých sálech a ve druhé části korza skončí na konci března, kdy se také znovu rozeběhne seriál koncertů. Hlavní vchod do budovy školy s vnějšími úpravami u budovy pak bude hotový v červnu.

Ve druhé etapě se pracuje na zateplení budovy. Postupně se vyrábí nová okna, která budou stejná jako ta původní z hliníkových profilů. „V současné době jsou vyměněná okna v celé společenské části a dodavatel nyní postupuje celou budovou po jednotlivých místnostech od nejvyššího podlaží směrem dolů. Hotové je skoro celé 6. patro,“ sdělil Jiří Zevl z oddělení přípravy a realizace investic Pardubického kraje. Oprava Domu hudby stojí Pardubický kraj 30 milionů korun, část nákladů uhradí z evropských fondů.