Nalezené štítky připomínají zaměstnance válečné muniční továrny

  7:58
V Domu dějin Holýšovska na Domažlicku vzniká unikátní expozice, která čítá několik tisíc identifikačních cedulek zaměstnanců válečné muniční továrny ve městě. Nalezeny byly před dvěma roky, letos se je podařilo vyčistit, zbývá je roztřídit.

Evidenční destičky nuceně nasazených během druhé světové války ukazuje Ondřej Švarc z Domu dějin Holýšovska. (30. 11. 2017) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V expozici, která bude veřejnosti přístupná v příštím roce, bude několik tisíc identifikačních cedulek zaměstnanců továrny Metallwerke Holleischen, která v Holýšově působila od roku 1939 do roku 1945.

Podle Josefa Haise, vedoucího Domu dějin Holýšovska, mohou identifikační štítky vnést světlo i do historie některých rodin. „Seznamy, které vzniknou, budou přístupné lidem, kteří se zajímají o historii. Pomoci mohou například těm, kteří vědí, že jejich příbuzní v minulosti pracovali v místní muniční továrně. Přinese to poznání o tom, jací lidé tu pracovali, odkud byli, jak dlouho tady pracovali,“ říká Josef Hais, který si není vědom podobného nálezu v České republice.

Pracovali v muniční továrně

Už nyní se mu ozývají první lidé, kteří by za pomoci štítků rádi zjistili informace o svých příbuzných.

V Holýšově, městě s pěti tisíci obyvateli, bylo během druhé světové války šest pracovních a zajateckých táborů. V muniční továrně bylo zaměstnaných na šest tisíc lidí, jednalo se o totálně nasazené z protektorátu, válečné zajatce z Ruska, Francie, Itálie a dalších zemí.

Působily zde i německé ženy, které si tu plnily říšskou pracovní službu. Ženy z holýšovského koncentračního tábora, pobočky tábora ve Flossenbürgu, ve zdejší muniční továrně rovněž pracovaly, podléhaly ale jiné evidenci, a jejich údaje tak pravděpodobně na štítcích nebudou.

Identifikační štítky obsahují evidenční číslo pracovníka a organizace, která jej do Holýšova vyslala. „To byl zpravidla AA, Arbeitsamt neboli pracovní úřad v konkrétním městě. Část štítků nese i zkratku RAD, Reichsarbeitsamt, tedy Říšskou pracovní službu,“ jmenuje Hais s tím, že na kovových cedulkách je uvedeno také jméno a datum narození pracovníka, nechybí ani provoz, ve kterém byl zařazen.

V případě značky WI. se jedná o závod Werk I. v obci, v případě zkratky WII. o závod mimo obec. „Následuje samotné pracovní zařazení, například Hilfsarbeiter, pomocný dělník,“ konstatuje Josef Hais. Uvedená je také národnost zaměstnance, místo jeho pobytu a datum evidence v továrně.

Kovové štítky o rozměrech 11 krát 5,5 centimetru nalezl v roce 2015 Josef Hais spolu s Janem Valešem a Rudolfem Švecem na půdě jednoho z holýšovských domů. Nacházely se v několika bednách.

„Byly značně znečištěné, zprohýbané a zoxidované,“ uvádí Hais. K jejich důkladnému očištění a zakonzervování došlo až v letošním roce, a to především díky spolupráci s meclovským střediskem Diecézní charity v Plzni.

V nejbližších týdnech by se měly identifikační štítky začít třídit. Až práce skončí, měly by být kovové cedulky k vidění v Domě historie Holýšovska, kde už je pro ně připravená speciální skříňka. „Díky těmto seznamům bude možné potvrdit nebo vyvrátit některé dosud sporné informace,“ věří Josef Hais.

Autor: