Cibulák má svůj název omylem, porcelán se v Dubí vyrábí už 155 let

  12:24
Cibulák, nejslavnější vzor porcelánky v krušnohorském Dubí, má 660 variant. Dělá se i v dalších třech továrnách na světě a přežil spoustu válek i socialismus. V Dubí se porcelán vyrábí už 155 let.

Český porcelán z Dubí | foto: Libuše Maxová

Historie společnosti Český porcelán v Dubí na Teplicku se začala psát už v roce 1864. Podnikatel Anton Tschinkel tehdy zakoupil od Floriana Waltera takzvaný Dolní lesní mlýn v dnešní Tovární ulici a vybudoval v něm výrobu kameniny.

Během následujícího desetiletí zde vyrostla manufaktura na výrobu majoliky a později i modro-bílého cibulového porcelánu, který se stal celosvětovým fenoménem.

„Z tohoto období jsou známy hlavně dózy na tabák a stolní kuřácké soupravy, často měly plastické motivy zvířat a žlutou hrubou glazuru. Někdy byly sošky zvířat dozdobovány i zvířecími žíněmi, jindy měly zase netradiční námět,“ říká mluvčí dubské porcelánky Libuše Maxová.

Přestože byl Anton Tschinkel zdatným podnikatelem a jedním z nejbohatších průmyslníků v širokém okolí, neustál krizi 80. let a roku 1885 se jeho podnik ocitl v konkurzu.

O rok později ho koupila společnost německého majitele O. C. Teicherta z Míšně, který ji přejmenoval. Firma v Dubí zřídila svou filiálku a zavedla zde výrobu s cibulovým vzorem, na kterou získala licenci od Královské saské porcelánové manufaktury v Míšni.

„Právě tehdy se na severu Čech pustili do výroby cibulového vzoru, jež fabriku proslavila. Majitel porcelánky zavedl nový technologický postup dekorace, podglazurovou výzdobu cibulového vzoru za použití ocelotiskových desek. Jinak ovšem zdobení zůstalo až do současnosti ruční prací malířek,“ přiblížila Maxová.

V roce 1895 Teichertovu dubskou prosperující manufakturu zakoupil průmyslník Bernard Bloch, který již vlastnil továrnu v tehdejším Hohensteinu, dnešním Unčíně. Pod názvem Eichwalder Porzellan und Ofenfabrik Bloch & Co Böhmen ji provozoval až do roku 1938.

A právě po spojení Teichertovy firmy s Blochovou v Dubí se rozjela výroba cibulového porcelánu naplno, a to nejprve pod značkou Meissen (Míšeň). Po roce 1895 se do značení dostaly iniciály nového majitele Bernarda Blocha. Výrobky se zpočátku značily vyrytým BB, později i vtlačeným nápisem Eichwald (Dubí).

Z granátového jablíčka se stala cibule

Ornamentika cibuláku se připisuje malíři porcelánu Johannu Davidu Kretschmarovi, který působil v míšenské manufaktuře v letech 1726–1752.

Porcelán v Dubí a slavný cibulák

  • Cibulákem se zabývala už výrobna Antona Tschinkela v Dubí, která ale proslula hlavně kameninovými a porcelánovými figurami (dva snímku nahoře). Pokud jde o samotný cibulák, námět cibulového dekoru byl přejat v Míšni mezi lety 1738–1739 z původních čínských předloh. Ústředním motivem se stal květ astry na stonku s poupětem a pivoňky vinoucí se kolem bambusu. U okrajů nádob se užívá kompozice z broskví a granátových jablek. Stylizace připomínala Evropanům cibuli. Zde se objevilo označení cibulák.
  • Rokoková ornamentika cibuláku se připisuje malíři porcelánu J. D. Kretschmarovi. Tento malíř působil v míšenské manufaktuře v letech 1726–1752. 
  • V Čechách se s výrobou cibuláku začalo roku 1885 v porcelánce v Dubí. Cibulový porcelán byl signován Meissen v oválu s hvězdičkou umístěnou v kontuře pod ním. Majitel porcelánky zavedl nový technologický postup dekorace. Na místo ruční malby byla podglazurová výzdoba cibulového vzoru prováděna za použití ocelotiskových desek a domalovávána. (Zdroj: wiki)

V období let 1738 až 1739 přejali v Míšni námět takzvaného cibulového dekoru z čínských předloh, za využití technologie ruční malby podglazurní modří. Centrálním motivem se staly květ chryzantémy na stonku s poupětem, pivoňky, svlačce a bambusová větev.

„Po celém světě vžitý název cibulák ale vznikl zcela náhodně. Granátová jablíčka při okraji nádob v kompozici s japonskou broskví byla, a to i Kretschmarovými kolegy, posměšně nazývána melouny, a většinově i cibulí. Přestože ji dekor ve svém celém grafickém pojetí vůbec neznázorňuje, odtud máme ono mylné a užívané označení cibulák,“ vysvětlila Maxová.

Cibulový vzor je příjemný, zároveň je však bohatě tvarově modelován a díky rozmanitosti sortimentu jeden prvek vyzdvihuje druhý. Cibulák je oblíbený hlavně proto, že působí harmonicky, navozuje atmosféru pohody a je pojmem křehké krásy.

Společnost Český porcelán, která je dnes jedním ze čtyř výrobců modrobílého cibulového porcelánu na světě, si letos připomíná 155. výročí začátku výroby. Zájemci si její porcelán mohou prohlédnout (a zakoupit) například na 28. velkých porcelánových trzích, které se konají v sobotu 25. května na kolonádě před domem kultury v Teplicích.

Autor: