Devět lidí pašovalo a konzumovalo pervitin ve věznici na Lounsku

  12:17
Policie ve spolupráci s vězeňskou službou odhalila a nyní už trestně stíhá organizovanou skupinu, která pašovala drogy do věznice Nové Sedlo na Lounsku. Kriminalisté obvinili devět lidí, z toho pět vězňů a čtyři civilisty.

ilustrační snímek | foto: Celního úřadu pro Královéhradecký kraj

Policisté začali na případu, kterému přisoudili krycí název KIVO, pracovat na konci loňského roku. Pašovanou drogou byl pervitin.

Zásadní roli v kauze hraje firma na Chomutovsku, ve které někteří stíhaní odsouzení pracovali.

„Úplně první poznatek, který se k nám dostal od dozorců, byl, že se na distribuci podílejí čtyři lidé. Dva vězni, kteří zde pracovali, a dvě ženy, z nich v dané firmě působila jedna,“ uvedla lounská kriminalistka Renata Kassalová.

Policisté postupně odhalovali další podezřelé, kteří se na všem podíleli. Došlo také ke spojení dvou spolu zdánlivě nesouvisejících případů.

„Ve věznici se uskutečnila návštěva, při níž žena předala odsouzenému pervitin. Drogu pracovníci káznice zajistili. Ukázalo se, že vše souvisí s případem KIVO,“ podotkla Kassalová.

Vyšetřovatelé prověřovali celkem čtrnáct lidí, nakonec jich obvinili devět, pět vězňů z Nového Sedla a čtyři ženy civilistky. Obvinění jsou ve věku od 24 do 45 let, přičemž hlavním organizátor je ze skupiny nejstarší.

A tento muž už v Novém Sedle není. „Kvůli riziku spočívajícímu v možném ovlivňování spoluobviněných a svědků byl přemístěn do jiné věznice,“ uvedla Kassalová s tím, že se v minulosti už podobné činnosti dopustil v jiné káznici.

Všem obviněným hrozí trest v rozmezí od dvou do deseti let. Z obviněných vězňů s policisty spolupracuje jeden, ostatní odmítají vypovídat. Všichni působili jako distributoři i konzumenti drogy.

Vyšetřování případu se chýlí ke konci. Kriminalisté hodlají spis s návrhem na podání obžaloby předat státnímu zástupci v průběhu července.

Policisté připouštějí, že drogy ve věznicích jsou velký problém. „Daří se nám odhalovat malé procento, ale i za to jsme rádi,“ podotkla Kassalová.

Káznic je v Ústeckém kraji celkem pět, z toho dvě jsou vazební. K pronášení zakázaných látek dochází často právě díky ježdění odsouzených za prací mimo areály věznic. Dostávají se k nim i při návštěvách či v korespondenci.

„Odsouzení je často pašují v konečníku. Tam vězeňská služba například u jednoho z odsouzených odhalila 200 kusů anabolik. Jsou i případy, kdy se pervitin ukrývá pod poštovní známkou nebo mezi dvěma slepenými papíry,“ dodala Kassalová.