Dřevěné kino v centru Hradce nebude památkou, bourání mu zatím nehrozí

  9:46
Bojovníci za záchranu dřevostavby prvorepublikového letního kina vedle Střelnice v Hradci Králové prohráli další bitvu. Ministerstvo kultury koncem října rozhodlo, že objekt z roku 1924 neprohlásí kulturní památkou. Majitel ho tak může kdykoliv zbourat.

Dřevěný objekt v zahradě kulturního domu Střelnice v Hradci Králové loni oslavil 90 let 10.10.20015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Objekt ohrožuje i to, že podle České strany sociálně demokratické, která je vlastníkem areálu, je Estráda, jak se dřevěné hale říká, stavbou dočasnou, jejíž trvání zaniklo ke konci roku 2014.

Ministerstvo kultury v rozhodnutí uvádí, že nesouhlas s prohlášením objektu za kulturní památku projevil památkový odbor hradeckého magistrátu i krajského úřadu a zároveň vlastník objektu, tedy ČSSD.

„Po vyhodnocení podkladů jednotlivě i ve vzájemné souvislosti dospělo ministerstvo kultury k závěru, že víceúčelová budova nesplňuje podmínky ustanovení zákona o státní památkové péči pro prohlášení věci za kulturní památku. Návrh Národního památkového ústavu prohlásit jen některé části není možné. Budova byla od svého vzniku poznamenána řadou úprav, jejichž následkem byla ztráta velkého množství originálních prvků a konstrukcí,“ vysvětlili ministerští úředníci.

Zatím se neplánuje bourání objektu

Co bude dál s dřevěnou stavbou, která v minulosti prošla několika stavebními zásahy, si bojovníci za její zachování nedokáží představit.

„V tuto chvíli jsme už vyčerpali veškeré možnosti. V létě jsme předběžně hovořili s Janem Birkem z krajské ČSSD, že se sejdeme po volbách. K tomu však nedošlo, musíme počkat, až se trochu uklidní politická situace,“ říká hradecký architekt Václav Hájek, který byl autorem návrhu na prohlášení objektu kulturní památkou.

Sociální demokraté totiž, jak přiznává jejich krajský šéf Jan Birke, mají po volebním krachu mnoho důležitějších starostí, než řešení chátrající stavby v parku u jejich krajského sídla.

„Dřevěnka je teď na 57. místě důležitosti,“ říká trochu s nadsázkou Birke. Co je ale pozitivní, nemá ani čas řešit její odstranění. 

„V žádném případě ji nebudeme bourat. V následujících měsících se v prostorách Střelnice odehrají velké stranické akce, v únoru sjezd strany,“ dodává krajský předseda a poslanec.

Původní dřevěný objekt, který vznikl v roce 1924 jako částečně otevřené letní kino Biolido, postavil hradecký tesařský mistr Josef Krám. Objekt procházel různými stavebními úpravami, které ho znehodnocovaly.

Rozsáhlá rekonstrukce a modernizace se uskutečnila v roce 1952, v roce 1981 pak přistavěli kuchyni s výčepním zařízením.

Po válce objekt sloužil jako tančírna, kde se pořádaly tehdejší mládeží oblíbené čaje, jak se tehdy říkalo tanečním zábavám, v 80. letech koncertům folkových a country kapel. Po revoluci v dřevěnce bývala asijská tržnice.

Architekt Václav Hájek vytvořil loni v únoru projekt na záchranu. Přišel dokonce s návrhem na její přebudování v městskou tržnici (více v článku Architekt chce zachránit dřevěnku v centru Hradce). 

Petici proti zbourání objektu podepsalo na pět stovek Hradečanů, probírali ji dokonce městští zastupitelé. Vedení města se však ve věci odmítalo angažovat především kvůli tomu, že budovu vlastní politická strana, což by pro některé lidi mohlo být problematické. Sociální demokracii architekt nepřesvědčil, ještě loni strana tvrdila, že objekt zbourá a park zrevitalizuje. Po říjnových volbách už se o záměru nemluví.