Zpochybňovanou dražbu Čechmánkova pivovaru bude řešit soud, může ji zrušit

  14:50
Někteří účastníci sporu napadli žalobami loňskou dražbu pivovaru a restaurace bývalého hokejisty Romana Čechmánka ve Zlíně. Případem se bude zabývat soud, který může dražbu zrušit.

Bývalý pivovar Romana Čechmánka ve Zlíně. | foto: Jan SalačMAFRA

Už když byl před více než rokem vydražený atraktivní majetek bývalého úspěšného hokejového brankáře a zkrachovalého podnikatele Romana Čechmánka, budilo to pochybnosti.

Pivovar s restaurací v centru Zlína získal za 7,78 milionu korun podnikatel Martin Masařík, přičemž byl jediným zájemcem a výsledná cena byla jen o 50 tisíc korun vyšší než vyvolávací (ohlasy na dražbu čtěte zde).

Přestože chtěl Masařík ještě letos podnik otevřít, zřejmě to nestihne. A může se dokonce stát, že se dražba zruší. Brněnský soud totiž proti její platnosti obdržel tři žaloby, z nichž jednu bude projednávat v polovině ledna.

„U zbývajících podání nebyly termíny jednání ještě nařízeny,“ podotkla Petra Hovorková, mluvčí brněnského městského soudu, který bude případy řešit.

Pivovar byl společným majetkem, tvrdí manželka

Nespokojeným účastníkům sporu se nelíbí hned několik věcí. Žalobu, kterou bude soud projednávat v lednu, podal Jakub Háj, insolvenční správce Čechmánkovy manželky Dagmar, jež má také dluhy. Další podala sama Čechmánková.

Podle nich byl pivovar s restaurací společným majetkem manželů, o kterém soud nerozhodl, a tudíž se nemohl dražit. Navíc je součástí incidenčního sporu, neboť je zapsaný na konkurzních podstatách Čechmánka i jeho ženy.

„Ačkoli byl ve vztahu k pivovaru Čechmánek ve veřejné evidenci katastru jako vlastník zapsán pouze Roman Čechmánek, tyto majetkové hodnoty spadají do společného jmění manželů,“ napsal v žalobě Hájův právní zástupce Adam Rakovský.

Třetí žalující stranou je slovenská firma Four Design Factory ze Skalice. Její jednatel Ondrej Bederka se však nechtěl k případu vyjádřit.

Čechmánkův insolvenční správce Jaroslav Brož námitky odmítá. „Žaloby na neplatnost dražby hodnotím jako účelové a ničím nepodložené. O jejich oprávněnosti rozhodne nestranný soud,“ uvedl Brož.

Pochybnosti kvůli zvratům kolem dražby

Elektronickou dražbu, která se konala loni v říjnu, však kritizovaly i další firmy. Například společnosti Synot či HP Tronic chtěly nemovitost koupit, avšak nestihly včas podat dražební jistinu 900 tisíc korun, protože se o konání dražby dověděly příliš pozdě.

Insolvenční soud totiž dražbu nejprve povolil, jenže šest dní před jejím konáním ji zrušil, což ještě pouhý den před ní (25. října 2016) potvrdil. Ve stejný den a jen o pár hodin později však své rozhodnutí změnil.

„Ve věci neplatnosti dražby, respektive zpeněžení pivovaru, již bylo podáno několik žalob ze strany jiných subjektů. Proto jsme se nakonec rozhodli žalobu nepodávat. Zbytečně bychom tím zahlcovali justici,“ nastínila mluvčí Synotu Magda Pekařová.

Insolvenční správce Brož tehdy doložil potřebný souhlas s prodejem od státního zástupce, jenž na proces dohlíží. Čechmánek je totiž také obviněný z podvodu. Soud nakonec řekl, že je na insolvenčním správci, zda bude dražit.

„Vše proběhlo podle zákona. Soud vyslovil potřebný souhlas, stejně jako krajské státní zastupitelství,“ reagoval tehdy Brož.

„Účast v dražbě nám byla fakticky odepřená, jelikož podle předešlých informací insolvenčního správce se konat neměla,“ uvedl ve sdělení na insolvenčním rejstříku jednatel firmy HP Tronic Daniel Večeřa.

„Je na místě pochybovat o záměru insolvenčního správce, který prokazatelně věděl o eminentním zájmu naší společnosti o odkup předmětu dražby,“ napsal dále.

Dlužil kolem 100 milionů korun

Kritici navíc říkají, že v důsledku povolení dražby na poslední chvíli byla kupní cena příliš nízká, a tudíž věřitelé nemohli být uspokojeni ve větší míře. Čechmánek měl kvůli špatným investicím dluhy kolem 100 milionů korun, přestože si podle odhadů i díky svému angažmá v NHL vydělal až čtvrt miliardy korun.

Dlužil firmám, které pro něho pivovar budovaly, i lidem, od nichž si půjčoval. Mimo jiné šlo o bývalého hokejistu Petra Čajánka nebo někdejšího šéfa vsetínského hokeje Ondřeje Štefla, od kterého měl dostat 20 milionů.

Nový majitel pivovaru a restaurace Masařík tak stále žije v nejistotě. Na dotaz MF DNES, kdy by mohl otevřít, nechtěl odpovědět, přestože ještě na začátku roku říkal, že letos. „Zatím se k tomu nechci vyjadřovat,“ uvedl stručně Masařík.

Autor: