Turnov proti všem. Drahoš tu vítězí díky odporu místních k minulému režimu

  13:12
Pokud by volba příštího českého prezidenta byla pouze na obyvatelích Turnova, s největší pravděpodobností by se další hlavou státu stal Jiří Drahoš. Turnov je totiž jedním z mála míst v kraji, kde je největší odpor k prezidentu Miloši Zemanovi.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Před pěti lety tu zvítězil v prvním i druhém kole prezidentských voleb Zemanův tehdejší protivník Karel Schwarzenberg. Letos bylo město v Českém ráji jediným městem v regionu, kde vyhrál nynější Zemanův vyzyvatel.

V Turnově bylo minulý víkend pro Drahoše 31,25 procent voličů. Druhý Zeman dostal 29,04 procent hlasů. Před pěti lety zvítězil Schwarzenberg nad Zemanem se skórem 29,78 procent. 17,75 procent voličů bylo pro Zemana. Ve druhém kole urval Schwarzenberg 52,27 procent hlasů, Zeman měl o 9,55 méně.

Podle starosty město není nakloněno levici

Starosta Turnova Tomáš Hocke se domnívá, že město není příliš nakloněno levicové politice.

„Jejím symbolem byl právě pan Zeman v době, kdy byl v čele ČSSD. Turnov má také špatnou zkušenost s minulým režimem. Byl okupován sovětskou posádkou, komunisté mu sebrali status okresu. To jsou věci, které neseme jako bezpráví a chceme se jim vyvarovat. Turnov je proto hodně orientován doprava a proevropsky. I já jsem rád, že lidé tady volili pana Drahoše,“ komentuje Hocke.

Starosta připomněl i situaci z jara roku 2015 při návštěvě prezidenta Zemana v Turnově. Čtrnáct z dvaceti sedmi zastupitelů Turnova tehdy podepsalo takzvanou Turnovskou výzvu. V ní Zemanovi vyčítali údajné proruské názory a aktivity, které ohrožují demokracii a svobodu v České republice.

„Myslím si, že alespoň v komunitě lidí, se kterými se v Turnově stýkám, hodně řešíme ideologické otázky a demokracii jako takovou. Byla tady Turnovská výzva, je zde možná větší podhoubí jakéhosi vzdoru proti současné hlavě státu,“ myslí si místostarostka města Jana Svobodová.

Hlasy Drahošovi mohou dávat živnostníci

Turnovský žurnalista a patriot Milan Brunclík se zase domnívá, že důvodem, proč obyvatelé Turnova volí proti Zemanovi, může být velký počet živnostníků.

„V Turnově je přes čtyři tisíce živnostníků, kteří živí buď sami sebe nebo i rodiny a další. Setrvává tady tedy takový živnostenský a pravicový duch. Je třeba i zmínit, že Turnov vždycky volil pravicově. Například v devadesátých letech tady setrvale vítězila ODS. Ale už v roce 1946 lidé volili proti komunistům. Za to pak přišel trest v podobě sebrání turnovského okresu,“ vysvětluje Brunclík. Ten je přesvědčen, že po tomto víkendu ve městě opět zvítězí Jiří Drahoš. „Nejsem nadšený ani ze Zemana ani z Drahoše, nejraději bych nešel volit ani jednoho,“ dodává Brunclík.

Jsou však v kraji místa, kde lidem zase „nevoní“ Drahoš. Například v Černousích na Frýdlantsku. Zde se pro současného prezidenta vyslovilo v prvním kole voleb 66,42 procent voličů. Drahoš měl pouhých 13,57 procent hlasů. „Myslím, že je každého věc, jak si volí. Nemám žádné rozumné odůvodnění, proč tady vyhrál pan Zeman, prostě to tak vyšlo,“ říká starosta obce Miroslav Richter.

Zajímavé bude druhé kolo prezidentských voleb v Radvanci na Českolipsku. Tady totiž padla remíza. Zeman i Drahoš dostali shodně 29,35 procent hlasů.

„Moc nedokáži říci, proč to u nás takto dopadlo, ale je třeba zmínit, že ještě před lety jsme tu měli nějakých 150 obyvatel a dnes tady žije asi 230 lidí. Stěhují se sem hlavně mladí a věkový průměr jde dolů. To může být jeden z důvodů,“ přemýšlí starosta Radvance Petr Ullrich.

Autor: