Lidé i přes zákaz napouštěli bazény, sousedé i školka byli na suchu

  13:48,  aktualizováno  16:51
Nezodpovědnost několika lidí zkomplikovala život více než šesti stovkám obyvatel Ludéřova a Střížova, místních částí obce Drahanovice na Olomoucku. Navzdory zákazu totiž někteří občané zřejmě napouštěli bazény a vyplýtvali tak zásobu obecního vodojemu.
Plavání (ilustrační foto)

ilustrační snímek | foto: SXC

„V úterý večer mě kontaktovala firma, která nám provozuje vodovod, že hladina vody ve vodojemu poklesla na deset procent provozní hladiny. Museli jsme proto zastavit přívod ve větvi pro místní části Střížov a Ludéřov, protože v prvně jmenované lokalitě byl zaznamenán masivní odtok,“ popsal starosta Drahanovic Tomáš Kröner.

Jediné vysvětlení podle něj je, že neukáznění občané porušili zákaz používání vody z vodovodu k zalévání a napouštění bazénů a tím téměř vyčerpali vodojem.

„Obec je zásobována vodou z vlastních vrtů, které na běžnou spotřebu lidí i místních firem postačují, ale jejich vydatnost rozhodně není dimenzovaná na bazény, zvláště když se jich začne napouštět víc,“ shrnul Kröner.

Obyvatelé dvou místních částí tak museli až do dnešního odpoledne čekat, až se vodojem zase doplní, do té doby byli nuceni chodit pro vodu k přistaveným cisternám. Kvůli výpadku dodávek musela například zůstat zavřená mateřská škola v Ludéřově.

„Jak se setmělo, prudce poklesl tlak. Bylo jasné, že se začaly napouštět bazény. Udělali jsme si hned zásoby vody na pití i na záchod,“ popsal obyvatel Střížova Karel Váňa serveru Denik.cz, který o problému informoval.

„Starosta všem jasně sdělil, že si mají nechat dovézt cisternu, pokud potřebují napustit bazén. Neviděl jsem jedinou! Bazén si napustili, a je jim úplně jedno, že ostatní kvůli tomu zůstanou den či dva bez vody. Doufám, že obec tyto bezohledné sousedy obejde a bude situaci řešit,“ dodal.

Podle starosty obec požádá provozovatele vodovodu o mimořádný odečet vodoměrů, který by mohl ukázat, kdo zákaz napouštění bazénů porušil. Kromě toho by opakování problému mělo zamezit i letos chystané připojení loni vybudovaného nového vrtu.

Autor: