Hlavně nepřimrznout na startu, přáli si kapitáni při závodech dračích saní

  20:56
Jediné závody dračích saní v Evropě přišly na poslední chvíli o punc mistrovství starého kontinentu, týmy musely vzít zavděk o týden odloženým termínem, přesto si účastníci souboje na ledovém oválu ve Žďáře nad Sázavou naplno užívali.

„Píchej,“ rozléhalo se v sobotu dopoledne hecování kapitánů či bubeníků hned při prvních jízdách. Desetičlenné posádky s bubeníkem udávajícím rytmus zvládly stometrovou rovinku v čase těsně nad dvacet vteřin. Na saních ozdobených dračí hlavou se odpichovali vsedě soupaž speciálními krátkými hůlkami s bodci. Už po pár metrech bylo znát, jak je která posádka sehraná.

Zimní verze populárních závodů dračích lodí na Vysočině zdomácněla. Dvakrát se jelo na zamrzlém rybníku Velké Dářko, teď už podruhé ve Žďáře nad Sázavou. A zatímco loni se závod vyhlášený jako mistrovství republiky jel za velké chumelenice, letos mohli závodníci chytat kromě dechu také bronz.

„Všechno zlé je k něčemu dobré. Tím, že jsme museli závod o týden odložit, jsme trefili tohle slunečné počasí,“ liboval si organizátor Vladimír Ehl. Odklad byl způsobený tím, že se městské organizaci Sportis nepodařilo na minulou sobotu připravit led.

Náhradní termín se však projevil na účasti, část přihlášených posádek totiž odřekla. „Přijelo jedenáct týmů, na poslední chvíli se omluvila slovenská posádka. Takové závody dračích saní děláme jako jediní v Evropě, třeba se jednou oficiálního mistrovství Evropy dočkáme,“ doufá organizátor. Podle něj se podobné závody jezdí pouze v Číně.

Posádky si musely dát pozor hlavně na startu. „Hlavně nepřimrznout k ledu, se saněmi se pořád musí trošku hýbat,“ varoval kapitán týmu Navostro Milan Röhrich, který chtěl zopakovat umístění kolem šestého místa z loňského roku. „První jízdu jsme měli třetí nejhorší čas, absolutně jsme se nesladili. V další už to doufám zlepšíme a ve třetí už soupeřům natrhneme pr...,“ netajil se ambicemi.

To Jana Mazlová opět dala dohromady posádku Tetanic, kterou z větší části tvoří místní učitelky.Baví nás to, fakt jo. Na zimních závodech jsme už počtvrté, zúčastnily jsme už nultého ročníku, který se jel za oblevy na Velkém Dářku. Tehdy jsme vyhrály,“ zavzpomínala tělocvikářka žďárského gymnázia.

Čistě ženské posádky se sešly nakonec jen dvě. Soupeřky z Prahy a Brna nedojely, proto si ve výsledkové listině dámy z Tetaniku hlídaly hlavně soupeřky s krkolomným názvem Fištingkoráb-princezny z Jablonce nad Nisou. „Ale určitě chceme porazit i nějaké další týmy, časy máme srovnatelné,“ věřil si Tetanic po kvalifikaci a první jízdě na souboje s muži.

Není výhoda mít na saních menší zátěž než mužské posádky? „Myslím že ne, chlapi zase mají větší sílu v rukou. Rozhoduje také ostrost bodců, některé jsou hodně tupé,“ poznamenala Mazlová.

Zimní závod patří do šestidílného seriálu Dračích lodí Vysočiny. V létě se objeví dračí lodě hned dvakrát na žďárské Pilské nádrži.

Autor: