Podle obžaloby brali peníze na postižené, způsobili tím škodu 330 milionů

  13:44
Až deset let za mřížemi hrozí za dotační podvod Aleši Mokrému, Veronice Veit a Ivoru Ševčíkovi. Obžalovaní zaměstnávali stovky zdravotně postižených, na které čerpali dotace. Vypláceli jim ale jen část mzdy. Způsobená škoda přesahuje 330 milionů korun.

Aleš Mokrý podle obžaloby se dvěma společníky vylákal od úřadu práce příspěvky na zaměstnání zdravotně postižených lidí, těm však vyplácel jen část mzdy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Všichni tři figurovali jako jednatelé u čtyř firem, hlavní byla Mandre Group.

„Z úřadu práce vylákávali příspěvky na zaměstnávání zdravotně postižených osob. Podepisovali pracovní smlouvy, ovšem vypláceli jen část mzdy. Zbytek odčerpávali na různá další plnění jako smlouvy na kurzy angličtiny nebo pronájem notebooků či routerů,“ přiblížila krajská státní zástupkyně Jana Vítková.

K podvodům podle spisu docházelo v letech 2008 až 2012. Všichni tři obžalovaní odmítli vypovídat před soudem a pouze přečetli svá prohlášení. Shodně tvrdili, že se ničeho protizákonného nedopustili.

Tvořili databázi zákazníků

Podle Mokrého měli kontrolory, kteří na dotace a další formality dohlíželi. „Mohli se ke všemu vyjádřit. Kdybychom věděli o nějakém pochybení, mohli jsme ho napravit. Byl jsem laik a nevěděl jsem, jak to chodí,“ uvedl.

Firma zaměstnávala zdravotně postižené například na obtelefonovávání lidí. „Tvořili jsme třeba databázi zákazníků, kterou jsme mohli prodat marketingovým odborníkům. Měla hodnotu dvanáct milionů,“ nastínil Mokrý činnost firem.

Kurzy angličtiny, o kterých se zmiňuje obžaloba, byly podle Ševčíka dobrovolné. „Nabízeli jsme je zaměstnancům, aby mohli získat lepší práci,“ uvedl

Soudní jednání bude pokračovat na konci března. Předvolaná je celá řada svědků.

Autor: