Jihočeský kraj rozdělí 89 milionů sportovcům i hasičům

  11:38
O krajské příspěvky ze 14 dotačních programů za 89 milionů korun si mohou zájemci začít žádat v posledním únorovém týdnu. Nejvíce peněz si mezi sebou rozdělí mladí sportovci, celkem 33,5 milionu. O uvolnění peněz pro další vlnu letošních dotací rozhodli krajští radní.
V kokpitu kluzáku, který zůstal zachycen na betonové zdi silážní jámy v areálu...

(ilustrační snímek) | foto: Hasičský záchranný sbor ČR

Starostové, zástupci neziskových organizací a klubů i podnikatelé se nyní mohou seznámit s podrobnostmi na krajském webu a od pondělí 25. února do pátku 8. března do 12 hodin podávat své žádosti.

„Novinkou jsou dotační tituly na podporu rekreační dopravy na jihu Čech nebo na podporu filmových pobídek. Chceme tak lákat filmaře z celého světa, kteří uvažují o natáčení v našem kraji. V každém z těchto dotačních programů máme zatím připraveno po pěti milionech korun,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská.

Další tři miliony je kraj připraven rozdělit mezi zájemce provozující venkovské prodejny, na podporu nových oborů na vysokých školách v regionu má čtyři miliony, na vzdělávání lékařů 750 tisíc korun a na rozvoj hospodářsky slabých oblastí jižních Čech 7,5 milionu korun.

„Na výdaje jednotek dobrovolných hasičů jsme schválili pětimilionovou neinvestiční dotaci, ale doporučujeme zastupitelům, aby ji navýšili o další 3,5 milionu korun,“ řekl náměstek hejtmanky Pavel Hroch.

Největší částka z aktuálně vyhlášených dotačních programů směřuje k mladým sportovcům.

„V titulu podpora sportovní činnosti dětí a mládeže ve výkonnostním sportu je to konkrétně 33,5 milionu korun. Přitom navrhujeme zastupitelům, aby schválili posílení částky na vybavení a opravy kluboven a hřišť. Sport podporujeme systematicky, na provozní výdaje klubů, trenéry, lékařské prohlídky či registrace máme v současné době 84 milionů korun,“ popsal Hroch.

V letošním roce má hejtmanství celkem připraveno ve 39 dotačních titulech téměř 300 milionů korun, které rozdělí ve třech vlnách.

„V dotační politice klade vedení kraje dlouhodobě důraz na podporu a rozvoj venkova. V Programu obnovy venkova máme letos připraveno 110 milionů, což je ještě o deset milionů více než v předchozích letech, kdy už i tak patřila výše podpory v tomto grantu k nejvyšším v České republice,“ dodala Stráská.

Víc informací o krajských dotacích najdou zájemci na jeho webu, případně si mohou vyzvednout na recepci krajského úřadu leták se všemi dotačními tituly i termíny pro letošní rok.