Plašiče a ohradníky ochrání lidi v obcích i řidiče před přemnoženou zvěří

  12:06
Karlovarský kraj zkouší další způsoby, jak pomoci městům, obcím i řidičům od problémů s přemnoženou zvěří. Testuje takzvané ultrazvukové plašiče a podpoří například pachové ohradníky.

Od začátku letošního roku do července došlo v Karlovarském kraji ke 185 srážkám s lesní zvěří. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Desítky dopravních nehod, škody na obecním majetku, strach i vztek obyvatel. To všechno jsou věci, za kterými stojí přemnožená zvěř. 

„Ve spolupráci s obcí na Sokolovsku bude krajská údržba silnic instalovat ultrazvukové plašiče zvěře, aby nevbíhala na vozovku nebo do intravilánu. Zatím jde pouze o tuto jednu obec a jedná se o pilotní projekt. Místo zatím nebudu blíže specifikovat,“ uvedl krajský náměstek pro dopravu Martin Hurajčík.

Opatření podpořil BESIP a pilotní akce bude stát kolem 800 tisíc korun. První fáze bude podle náměstka spočívat právě v instalaci, přes zimu a jaro přijde na řadu vyhodnocení projektu. „Dále bychom pokračovali podle potřeby,“ doplnil Hurajčík. 

Kvůli srážkám se zvěří už chrání D6 na trase od Karlových Varů do Chebu plot, jehož poslední úseky dokončilo loni Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Opatření podle zástupců kraje i ŘSD opravdu splnilo svůj účel.

„Oplocení pomohlo víceméně všude, nejvíc ale tam, kde byly střety se zvěří relativně na denním pořádku,“ zhodnotil před časem ředitel karlovarské pobočky ŘSD Lukáš Hnízdil. 

Kraj měl několik let také dotační program na odstřely přemnožených divočáků na nehonebních pozemcích a později také intravilánech obcí. Dotace byly určené pro myslivecké spolky, honební společenstva a podobně. Od letošního roku ale tyto příspěvky vyplácí ze svého rozpočtu ministerstvo zemědělství

„Protože tyto dotace převzal stát, nemá smysl, abychom je dublovali. Místo toho jsme pro letošní rok vyhlásili program na opatření proti divočákům a dáváme buďto příspěvek na pachové ohradníky, anebo ultrazvukové odpuzovače,“ uvedl krajský radní pro životní prostředí a sokolovský místostarosta Karel Jakobec (podrobněji v článku Obce zkusí v boji s divokými prasaty novou zbraň, pořídí odpuzovače). 

Přes betonový plot se prasata už nedostanou

Dotace jsou určené převážně obcím a přihlásilo se jich pět. Rozdělily si mezi sebe něco málo přes 200 tisíc korun. Mezi nimi je například Sokolov, jehož obyvatelé mají s divočáky bohaté zkušenosti. Jak s dotací obce naloží, je různé. V Sokolově se rozhodli, že budou chránit areál Bohemia. Plašiče tam budou instalované během dvou týdnů.

„V tuto chvíli jsme měli plašiče jen na Schönwerthu, ale protože tam Sokolovská uhelná udělala betonový plot, prasata tam už nemohou. Proto jsme plašiče stáhli, pozbyly smyslu, a přidáme je i s dotací do areálu Bohemia,“ popsal Karel Jakobec. 

Potvrdil přitom, že v Sokolově se situace ohledně divokých prasat v intravilánu zhoršila. Přibližně před týdnem třeba na sídlišti Karla Čapka prasata rozryla trávník přímo pod okny paneláků. Podobné potíže v minulosti trápily i další města na Sokolovsku a Karlovarsku. Ani počty dopravních nehod způsobených střety se zvěří přitom nejsou zanedbatelné. Spíše naopak.

„Od začátku letošního roku do července došlo v Karlovarském kraji ke 185 srážkám s lesní zvěří a k osmi s domácím zvířetem,“ informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Na Karlovarsku bylo podle policejních statistik kolizí s lesní zvěří 87, na Sokolovsku 50 a na Chebsku 48.