Dopravě v Pardubicích pomůže inteligentní systém řízení

  10:03
Plynulosti a bezpečnosti dopravy v Pardubicích má napomoci projekt inteligentního řízení dopravy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Projekt, na který chce město čerpat evropské dotace prostřednictvím integrované územní investice (ITI) Hradecko - pardubické aglomerace, nesází na stále vzdálenou výstavbou obchvatů Pardubic, ale na koordinaci dopravy na stávajících komunikacích, při využití maximálního množství aktuálních informací.

Systém by tak měl například usnadnit řidičům průjezd centrem, které již řadu let trápí kolony.

Projekt počítá s monitorováním dopravy na kritických místech, nejen na křižovatkách, ale třeba i v místech s častým výskytem kolon, dopravních nehod a podobně.

Informace se budou scházet v dopravně řídícím a informačním centru, které bude schopno na aktuální situaci pružně reagovat a napomoci tak k výraznému zvýšení propustnosti a zrychlení provozu ve městě. Systém umožní například operativně plynulejší průjezd spojů městské hromadné dopravy křižovatkami v případě jejich zpoždění, zajistí preferenci průjezdu vozů integrovaného záchranného sytému a podobně.

Náklady na vybudování inteligentního dopravního systému, který zapadá do filosofie „chytrého města“ jsou předběžně odhadovány na zhruba 140 milionů korun. Systém by měl být dobudován do roku 2020.

Obdobný projekt připravuje v rámci ITI také Hradec Králové a oba systémy by měly být kompatibilní. Obě krajská města by se měla stát jedněmi z prvních v ČR, která tímto způsobem dopravu usměrňují.