Na trať u Varů se po skoro půl roce od sesuvu vrací vlaky

  18:44
Skoro půl roku byl mimo provoz úsek železnice mezi Karlovými Vary a Ostrovem. Důvodem byla propadlá trať. První vlak vyjel na opravený úsek v pondělí večer.

„První vlaková souprave z Karlových Varů směrem na Ostrov vyjela v pondělí v 18:22,“ potvrdila Radka Pistoriusová, mluvčí Správě železniční dopravní cesty. Otevření tohoto úseku se o týden zpozdilo. Jedním z důvodů bylo počasí.

„Kvůli dešťům a podmáčenému jílovému podloží sesutého náspu totiž po nějakou dobu nemohla na staveniště těžká technika,“ potvrdila mluvčí.

Násep hlavního koridoru spojujícího Cheb s Chomutovem se v úseku mezi Hájkem a Dalovicemi sesunul v polovině dubna. Na problémy tehdy upozornil traťmistr. Kvůli lehké závadě nejdříve správci železnice zastavili provoz na jedné, později i na druhé koleji trati.

A pak přišel masivní sesuv. Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železniční dopravní cesty, bezprostředně po havárii doufal, že se provoz podaří obnovit alespoň na jedné koleji. To se nakonec ukázalo jako nereálné, takže provoz utichl na obou.

Zprovoznění hlavní železniční spojnice Karlovarského a Ústeckého kraje přišlo na více než 90 milionů korun. I když na ni vlaky vyjely už v pondělí, smlouva mezi Správou železniční dopravní cesty a dodavatelem oprav vyprší až na konci srpna. Tento termín se vztahuje na kompletní dokončení díla včetně jeho administrativní části,

Autor: