Přibyslav hledá projektanta pro kruhový objezd, práci snadnou mít nebude

  16:32
Radnice v Přibyslavi vyhlásila výběrové řízení na projektanta, který městu namaluje, jak by mohl vypadat první kruhový objezd ve městě. Bude na jeho východním okraji na silnici první třídy do Žďáru nad Sázavou. Městu pomůže napojit nově vznikající sídliště. Zakázka ale nebude snadná.

(ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Právě východním směrem se v posledních letech město Přibyslav rozrůstá. Vyrostlo tu nové sídliště nazvané Pod Bramborárnou, v loňském roce v jeho další etapě začala stavba dalších šestnácti domů. Jenže celá lokalita má jen jedno napojení, a ještě k tomu už nyní nevyhovující.

„Jezdí se tam pouze jedinou ulicí z centra města. Její výjezd na hlavní průtah, silnici první třídy, je navíc hodně komplikovaný. Řidiči se tam orientují podle zrcadel. Druhé napojení sídliště je nezbytné,“ popsal přibyslavský starosta Martin Kamarád.

Toto druhé napojení má řešit právě kruhový objezd na hlavní silnici mezi hotelem Přibyslav a ubytovnou U Kubínů. Jedna větev z něho bude odbočovat nahoru k sídlišti a naváže na dosud zaslepenou Ronovskou ulici.

„Kruhový objezd by vyřešil jednak napojení sídliště, ale zároveň by přispěl i ke zvýšení bezpečnosti. Na příjezdu od Žďáru jsou řidiči rozjetí a nebývá výjimkou, že v plné rychlosti přejedou křižovatky a vyjedou kopec kolem zámku. Kruhový objezd je zpomalí,“ pověděl Kamarád.

Na složitou zakázku nechá město projektantovi i roky času

Jenže nakreslit kruhový objezd bude pro projektanta úkol složitější, než by se zdálo. Jde totiž o silnici první třídy, bude se muset vypořádat s podmínkami, které si klade Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i policie. A podle starosty se na detailech dosud jejich zástupci nedokázali shodnout.

Bránit se mu však vlastník silnice nebude. „Jestliže se shodneme na technických parametrech, nic stavbě kruhového objezdu bránit nebude,“ prohlásila už dříve Marie Tesařová, ředitelka jihlavské správy ŘSD.

„Nespěcháme na to. Víme, že stavět se začne stejně nejspíš až na konci začínajícího volebního období. Necháme projektantovi dostatek času,“ pravil přibyslavský starosta. Radnice se některé z nich snažila oslovit už loni. U nikoho ale neuspěla, tak vyhlásila klasické výběrové řízení.

Autor: