Velkým okruhem projedou řidiči v Brodě až za rok, plány narušil plynovod

  16:10
Zjednosměrnění ulic Dolní a Žižkova a vytvoření jakéhosi velkého kruhového objezdu v centru Havlíčkova Brodu se řidiči dočkají až příští rok. Kraj Vysočina společně s městem investici odsunuly. Důvodem je nutné přeložení plynovodu. Přesto se řidiči letos avizovaným uzavírkám nevyhnou.

Zjednosměrněním ulic Na Ostrově, Žižkova a Dolní vznikne v centru Havlíčkova Brodu velký kruhový objezd kolem celého bloku. Radnice si od toho slibuje, že ubude kolon a střed města bude lépe průjezdný. | foto: iDNES.cz

Úmysl zcela změnit systém dopravy v centru Havlíčkova Brodu představila radnice už před několika lety. Polovinu ulic na jeho zavedení už připravila, druhá polovina měla přijít na řadě v roce letošním. Jenže letos práce začnou jen přeložkami některých sítí.

„V letošním roce provedeme pouze přeložení plynového potrubí. Přípravu celé investice zdrželo právě doprojektování této přeložky,“ vzkázala mluvčí Kraje Vysočina, který je hlavním investorem, Eva Neuwirthová.

„Problém spočívá v tom, že jsme při monitorování plynovodního potrubí zjistili, že vede ve skutečnosti jinudy, než udává původní dokumentace. Příprava na to zabrala nějaký čas,“ vysvětlil havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Samotné práce by podle něj mohly začít na přelomu léta a podzimu. Zásadní pro ně bude bezproblémové výběrové řízení na zhotovitele stavby, jež co nevidět krajský úřad vyhlásí. Tyto práce, s nimiž se původně příliš nepočítalo, zvýší náklady o necelých pět milionů korun. Většinu z toho uhradí kraj, podílem se ale přidá i město.

Oprava se musí stihnout za jednu sezonu, i tak to bude blázinec

Samotná rekonstrukce částí ulic Dolní a Žižkova se uskuteční až v příštím roce. Kraj i město chtějí, aby stavebníci vše stihli za jednu sezonu. Pracovat se totiž bude za vyloučení veškeré dopravy. Dolní a Žižkova ulice jsou přitom pro celý Brod z pohledu dopravy klíčové.

„Udělat se to musí. Ale uvědomujeme si, že po uzavření obou ulic bude ve městě blázinec,“ varoval už dříve Honzárek.

Rekonstrukce Dolní a Žižkovy ulice se odkládá už poněkolikáté. Před čtyřmi lety dostalo přednost rozšíření navazující světelné křižovatky u hotelu Slunce.

Jak bude situace po většinu příštího roku vypadat, si budou moci řidiči vyzkoušet už letos na podzim. Právě kvůli přeložce plynovodu bude na čas muset být uzavřena Žižkova ulice ve své spodní části. Prozatím není jisté, kdy přesně to bude. Známé nejsou ani objízdné trasy, dá se však předpokládat, že povedou ulicí Na Ostrově, případně po severovýchodním obchvatu.

Přesné náklady dosud známé nejsou, půjdou do desítek milionů

Během rekonstrukce částí obou ulic kraj zajistí odstranění stávající komunikace, položení nové, opravu mostu v Žižkově ulici přes Cihlářský potok tekoucí v podzemí, instalaci semaforů pro hasiče a položení dešťové kanalizace.

Vodárenská společnost VaK se postará o kanalizační a vodovodní síť. Na městu pak zbude výměna dlažby na chodnících, vybudování parkovacích ploch a zavedení nového veřejného osvětlení.

V celkovém součtu půjde o investici za několik desítek milionů korun. „Jen náš městský podíl bude činit dle odhadů přibližně 30 milionů. Krajský bude minimálně stejný, ne-li ještě o něco vyšší,“ konstatoval Libor Honzárek. Krajský podíl nechtěla Eva Neuwirthová do výběrového řízení komentovat.

Po dokončení opravy dostanou nové ulice zcela jinou podobu. „Vizuálně budou navazovat na obnovené Havlíčkovo náměstí a vrchní část Dolní ulice,“ pravil Honzárek.

Jednosměrky podle počítačového modelu uleví křižovatce

Po rekonstrukci by se v obou ulicích měla zúžit vozovka a víc prostoru by měli dostat chodci. Vzniknou také parkovací místa minimálně pro zásobování, nový přechod pro chodce i autobusová zastávka.

Nejpodstatnější úprava bude spočívat ve zjednosměrnění ulic ve směru od Žižkova k řece. „Vznikne tím velký kruhový objezd okolo bloku domů a mlýna. Podle počítačového modelu by se tím měla podstatně zlepšit doprava v centru města,“ vysvětlil Honzárek.

Při cestě od hotelu Slunce na Havlíčkovo náměstí budou muset řidiči hned za mostem přes Sázavu odbočit doprava ke kinu Ostrov. Projedou ulicí Na Ostrově, na křižovatce U Lorety se dostanou do Žižkovy ulice. Teprve z ní odbočí do Dolní ulice a na náměstí.

Dolní ulicí až k řece a ulicí Na Ostrově kolem kina bude muset ten, kdo bude mířit z náměstí na Žižkov. Jenom pro vozy jedoucí od Žižkova se po rekonstrukci nic nezmění. Na křižovatce pod náměstím budou moci odbočit vlevo i vpravo.

„Těmito úpravami by se uvolnila přetížená křižovatka ulic Dolní a Žižkova. Automobily z náměstí by zde nemohly odbočit vlevo. Když tak chtějí teď učinit, dopravu zablokují a kolona sahá až přes náměstí,“ popsal místostarosta Honzárek.