Bezdomovci v Chebu devastují domy, už jsou i nebezpečné pro okolí

  11:44
Komplex pěti domů Miroslava Matuška v chebské Wolkerově ulici, poslední bašta bezdomovců v Chebu, se stává časovanou bombou. Jak vyplývá ze statického posudku, přestože je skelet domů zatím ještě poměrně stabilní, chůze po přilehlém chodníku a ani jízda po komunikaci bezpečná není.

Zchátralé domy ve Wolkerově ulici jsou jedním z posledních míst v Chebu, kde přebývají bezdomovci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Hrozí pád uvolněné střešní krytiny nebo zvětralé podstřešní římsy do Wolkerovy ulice. Hrozbou jsou i komínová tělesa, vystupující nad střešní rovinu,“ píše ve svém posudku Vlastimil Čegan, znalec v oboru Statika a dynamika stavebních konstrukcí.

A připomíná, že zvlášť nebezpečný je pohyb osob uvnitř objektu. Hrozí zde propadnutí stropními konstrukcemi nebo zavalení částmi narušených stropů.

To dobře vědí například hasiči, kteří do Wolkerovy ulice v zimních měsících častokrát vyjíždějí k požárům, jež zde zakládají bezdomovci ve snaze se ohřát.

Majitel nezabránil řádění bezdomovců

Znalec zároveň konstatuje, že špatný technický stav budov způsobili v poměrně krátkém časovém úseku lidé, kteří zde neoprávněně přebývají. Havárie stropů například způsobilo vytrhání ocelových nosníků, za své vzala i řada dřevěných konstrukcí, jako jsou podlahy, výplně otvorů a jejich rámy. Ty posloužily jako topivo.

„Přestože je možné konstatovat, že k datu prohlídky je objekt stabilní a jeho zřícení následkem nestability nosných konstrukcí aktuálně nehrozí, ke zvratu může dojít velmi rychle,“ varuje znalec a majiteli doporučuje zajištění objektů pomocí ocelových sítí navázaných na konstrukci lešení.

Současně mluví o uzavření chodníku, který vede kolem komplexu domů. Dodává, že majitel musí účinně zamezit vstupu osob do objektu a také v okolí domů a to i ve dvorním traktu pohyb osob zakázat. Město nyní bude po majiteli požadovat, aby zjednal nápravu.

„Stavební úřad již vyzval vlastníka objektu k odstranění závad dle statického posudku, tedy aby zajistil opadávající omítky a římsy natažením sítě a zazděním otvorů do výše 1. patra.

Úkol do poloviny prázdnin

Na splnění nařízení má lhůtu do 31. července. Dále si stavební úřad vyžádal informaci o dalším záměru vlastníka s objekty a to do 15. července. Vše je v souladu se stavebním zákonem,“ uvádí mluvčí města Simona Liptáková s tím, že další kroky budou následovat po uplynutí stanovených lhůt.

„Já vidím jako největší potíž, a to nejenom pro stavby ve Wolkerově ulici, nedovolené užívání staveb bezdomovci. Rabování a devastace domů je velký problém, který dlouhodobě nikdo neřeší,“ stěžuje si Miroslav Matušek.

„Majitel nemovitosti nemá žádné možnosti, jak těmto lidem v jejich nelegální, mnohdy i trestné činnosti zabránit,“ argumentuje. Dodává, že chce domy prodat a že ohledně koupě jedná se soukromými osobami. Ti podle jeho slov plánují z domů vybudovat ubytovny.

Wolkerova ulice patří k sociálně vyloučeným lokalitám města. Ještě v roce 2010 zde žila řada problémových rodin, které neplatily za energie a vodu, ve dvorních traktech se hromadily odpadky. Poté, co se odsud nájemníci odstěhovali, nechal majitel vchody do domů zazdít.

Jenže ani to nezabránilo lidem bez domova a sběračům kovů proniknout dovnitř a domy v poměrně krátkém čase kompletně zdevastovat. Zchátralé ruiny plánovala radnice koupit a nechat strhnout. Jenže se s majitelem nedohodla na ceně. Navíc zjistila, že na domech vázne zástava pět milionů korun.