Hostinné chce nevyužívanou budovu školy přestavět na domov důchodců

  15:50
Radnice v Hostinném na Trutnovsku má plán, co s bývalou školou ve Sluneční ulici. Ve spolupráci se soukromou společností v ní chce vybudovat domov pro seniory, který ve městě chybí. Otevřít by se mohl za dva až tři roky. Nutná je ale nákladná přestavba nevyužívaného objektu.

Nový domov pro seniory Anavita v Plzni | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Hledali jsme využití pro tuto budovu a ozvaly se nám společnosti, které by zde měly zájem provozovat domov pro seniory,“ říká hostinská starostka Dagmar Sahánková (Sdružení pro lepší Hostinné).

Do koncesního řízení se přihlásili tři uchazeči, v současnosti běží výběrové řízení na provozovatele. V prosinci by mělo být jasné, zda nějaká firma do projektu skutečně půjde.

Přestože je budova někdejší školy ze začátku 20. století v poměrně zachovalém stavu, vyžádá si přestavba na domov pro seniory zásadní investici. Radnice na to v rozpočtovém výhledu počítá s částkou 10 milionů korun. 

„Větší část by platil provozovatel,“ dodává Sahánková. Aby zařízení bylo provozuschopné, jeho kapacita musí být kolem šeedesáti klientů.

O to, že by domov důchodců byl poloprázdný, radnice nemá obavy. Ve městě je dnes pouze dům s pečovatelskou službou, zařízení se čtyřiadvacetihodinovou službou pro penzisty schází. Podle statistik pobývá dvacítka seniorů z Hostinného v okolních domovech. Nejbližší je v Pilníkově, další pak ve Vrchlabí, Trutnově nebo Dvoře Králové nad Labem. Zájemci často musejí v pořadnících čekat několik měsíců, než se pro ně uvolní místo.

Radnice doufá, že domov pro seniory by v bývalé škole mohl začít fungovat během dvou až tří let. Už požádala o zařazení budoucího domova do sítě sociálních služeb Královéhradeckého kraje.

„Pokud by k tomu došlo, kraj by přispíval na provoz. Kraj deklaroval, že zařízení tohoto typu je v naší spádové oblasti potřeba,“ říká starostka. Kromě dlouhodobých pobytů by v domově měl fungovat denní stacionář a zařízení by také mělo nabízet odlehčovací služby pro seniory.

Pokud by se nepodařilo najít strategického partnera, není v ekonomických možnostech Hostinného platit kompletní provoz, natož přestavbu školy. „Rekonstrukce spolkne desítky milionů korun, na to v rozpočtu nemáme peníze,“ upozorňuje starostka. 

Město se v poslední době pustilo do několika velkých investic. Zahájilo nákladnou přestavbu sídliště, příští rok má začít modernizace koupaliště za zhruba 30 milionů korun.

Stará sodovkárna zmizela

Vznik domova pro seniory městu přinese řadu pracovních míst. Zdejší gymnázium a střední odborná škola totiž nabízí obor sociální činnost, na místním učilišti zase studují kuchaři. Studenti by tak mohli do domova chodit na praxi a později zde i pracovat. 

Základní škola Sluneční, která je určená pro děti s mentálním postižením a kombinovanými vadami, opustila původní budovu v polovině loňského roku. Děti a personál se přestěhovaly do areálu odborného učiliště v centru. Ke škole patří také velký pozemek se zahradou, který umožňuje další rozšíření objektu. 

Radnice zjišťovala, zda by investoři neměli zájem také o další opuštěné budovy, kterých není ve čtyřtisícovém městě zrovna málo - víc jak dvouhektarový areál bývalé slévárny na příjezdu od Trutnova, někdejší sídlo technických služeb a především rozlehlý areál Labského mlýna s kotelnou a komínem, který ční nad městem jako maják. 

„Ozvalo se několik zájemců, bohužel technické možnosti těchto budov jsou takové, že bez výrazného zásahu a velké investice se s tím nedá nic dělat,“ přiznává místostarosta Petr Kesner (Hostinné žije!).

Největší problém je „udat“ bývalý areál papíren Labský mlýn. Nadzemní podlaží mají výměru téměř pět tisíc metrů čtverečních, budova ležící v městské památkové zóně je navíc ve velmi špatném technickém stavu. Podle architektonické studie by náklady na rekonstrukci překročily sto milionů korun. Využité je dnes pouze administrativní křídlo, kde je ubytovna.

Z centra Hostinného před časem alespoň zmizela stará sodovkárna. U objektu, který je od 90. let minulého století prázdný, se v únoru pod náporem mokrého sněhu propadla střecha a hrozilo další zborcení. Město se proto rozhodlo sodovkárnu zbourat úplně. V jejím sousedství nyní vzniká nový autobusový terminál za více než 20 milionů korun.