Anděl ve Žďáru troubí k poslednímu soudu. Teď vítá i návštěvníky

  15:30
Turistům mířícím do Žďáru nad Sázavou se o prázdninových víkendech otevírá jeden zajímavý cíl navíc. Klášterní farnost se rozhodla zpřístupnit Dolní hřbitov v Santiniho ulici nedaleko areálu zámku, bývalého kláštera a podniku Tokoz.

Hřbitov se třemi kaplemi s mansardovými střechami vznikl v roce 1709. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Farnost se tímto krokem přidala k oslavám Roku českého baroka. „Dolní hřbitov můžete navštívit po celý červenec a srpen, vždy v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin. Nevybírá se vstupné a na místě je vždy průvodce, který návštěvníkům poskytne informace,“ uvedl Vladimír Vojtěch Záleský, farář klášterní farnosti.

Jak už napovídá název ulice, objekt se stavěl podle návrhu slavného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla, který dlouhé roky spolupracoval s opatem žďárského cisterciáckého kláštera Václavem Vejmluvou.

Výsledkem jejich tvůrčího spojení je hlavně poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, ale i další stavby v samotném městě a v dosahu tehdejšího kláštera.

Hřbitov se třemi kaplemi s mansardovými střechami vznikl v roce 1709. „Původně velmi nápaditý půdorys s trojicí kaplí, které poukazovaly na symboliku Nejsvětější Trojice, byl postaven v době blížící se morové rány. Žďár byl tehdy od moru uchráněn a lidé přičítali tuto záchranu přímluvě Panny Marie. Hřbitov se nikdy nestal morovým hřbitovem a pochovávalo se v něm až později,“ popisuje Záleský historii stavby.

Prozíravý opat si dokonce za příkladný postup a protimorová opatření vysloužil titul císařského rady.

Z mostu se stěhují sochy

Pohřbívat se zde začalo až později a v polovině 18. století už hřbitov svojí kapacitou nedostačoval. Za opata Bernarda Leopolda Henneta byl rozšířen o čtvrtou kapli a jeho půdorys tak získal tvar lebky. Tak jej známe dodnes.

Celému prostoru dominuje socha anděla, který troubí na polnici k poslednímu soudu. Vytvořil jej zřejmě Řehoř Thény. Anděl však není jedinou sochou.

„Z Dolního hřbitova bude lapidárium, už nyní jsou na něm čtyři částečně zrestaurované originály soch z nedalekého barokního mostu a časem tam budou i ty čtyři zbylé. Ve druhé části jsou také zachovalé kříže z původního hřbitova nebo okolí,“ přidává další zajímavosti František Laštovička, technický koordinátor oprav.

Farnost loni provedla nutné úpravy, s terénními pracemi pomáhali i britští a čeští dobrovolníci. Vyspárovali vnitřní část hřbitova, aby dešťová voda odcházela pryč a vlhkost nepoškozovala sochy.

Prohlídku Dolního hřbitova doplňují panely s nejslavnějšími Santiniho stavbami, které na hřbitov umístil spolek Putování za Santinim. Poslední možnost prohlídky bude v sobotu 9. září při Klášterní noci. Touto akcí vyvrcholí ve Žďáře Santiniho barokní slavnosti.

Autor: