V Karlovarském kraji najdou majitelé elektroaut už pět dobíjecích stanic

  11:44
Karlovarský kraj má už pět nabíjecích stanic elektromobilů. Poslední otevřela v Ostrově u supermarketu Kaufland. Klientům nabízí jak rychlo, tak „normální“ dobíjení vozů.

Podle Martina Schreiera, mluvčího skupiny ČEZ Obnovitelné zdroje, která v Ostrově rychlodobíjecí stanici vybudovala, se jejich počet bude v regionu dále rozšiřovat. „Chystáme výstavbu podobných zařízení v dalších větších městech v regionu,“ potvrdil bez podrobností mluvčí.

Na trend elektromobility v kraji se snaží reagovat i obce. Zatím je však odezva obcí pomalá. Prakticky jediný bonus pro majitele vozů poháněných elektřinou nabízejí Karlovy Vary. „Elektromobily mají zdarma vjezd do lázeňské zóny města,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Vedle Kauflandů v Ostrově a Chebu jsou nabíjecí stanice ještě v Jenišově u Karlových Varů, v Toužimi a v Jáchymově na Mariánské. Ta je výjimečná v tom, že ji neprovozuje žádná z energetických firem, ale soukromník – majitel Horské chaty XL, Roman Kubišta.

Nabíjecí bod na Mariánské bere podnikatel jako svůj malý příspěvek elektromobilitě. „Tímto směrem se posouvají technologie v celém světě,“ vysvětlil. Mrzí ho ale přístup velkých společností. „Právě tito velcí dinosauři by měli cpát technologie kupředu. Ale oni je cpou jen tam, kde získají dotace,“ posteskl si Kubišta.

Vybudovat nabíjecí stanici podle něj nemusí být drahé. „Není pravda, že musejí stát statisíce. Já tu svou kompletně pořídil za zlomek této částky. Podobných bodů mohou být ve městech desítky. Infrastruktura se tak dá vybudovat poměrně rychle,“ naznačil.

K vybudování nabíjecí stanice jej inspiroval stále vzrůstající počet lidí, kteří do hor vyrážejí na elektrokolech. „Ta přirovnávám k ferratám. Stejně jako ony dávají možnost zdolat hory i lidem s průměrnou výkonností,“ řekl podnikatel.

I když je jeho dobíjecí bod primárně určený cyklistům, dokáže uspokojit i motoristy. „Už jsem tady měl i Teslu. Byl to klient lázní. Po mailu jsme se domluvili a on si ke mně přijel dobít auto,“ zavzpomínal Roman Kubišta.

V regionu zatím není elektrodoprava výrazně rozšířená. Na karlovarském magistrátu evidují tři ryzí elektromobily a desítku takzvaných hybridních vozidel.