Do poloviny století ubude půl milionu Čechů

  9:00
Do roku 2051 se výrazně vylidní především Moravskoslezský kraj. Obyvatelé naopak přibudou v Praze a sousedních středních Čechách.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Rekordních více než 11 milionů obyvatel žilo na území České republice v letech před druhou světovou válkou. Nyní je to zhruba o půl milionu méně. Líp ale nebude. Naopak podle projekcí demografů a statistiků do poloviny století zřejmě vymřeme o dalšího půl milionu.

U příležitosti stého výročí založení Československa se deník Data podíval na to, které kraje přijdou o obyvatele a které naopak populačně nabobtnají. Podle prognózy expertů Českého statistického úřadu se v následujících desetiletích bude ve všech krajích republiky rodit méně a méně lidí.

Nejhorší situace by měla nastat kolem roku 2030, kdy počet živě narozených dětí klesne oproti současnému stavu až o 44 procent.

Podle prognózy se díky vyšším ziskům ze stěhování pouze v Praze a Středočeském kraji očekává nepřetržitý růst počtu obyvatel. Nejčernější budoucnost naopak předpovídá Moravskoslezskému kraji. Ten by měl do poloviny století přijít o pětinu obyvatel a jejich počet tak zřejmě klesne pod jeden milion. Výraznější úbytek obyvatel lze očekávat také v Karlovarském a Zlínském kraji nebo na Ústecku.

Celá republika bude navíc výrazně stárnout. Průměrný věk podle statistiků vzroste ve všech krajích, a to o 6,3 až 8,6 roku. Jen v Praze to bude o necelé tři roky, to ale především proto, že metropole je „stará“ už nyní.

Z těchto výsledků vyplývá, že na zmíněných 11 milionů obyvatel z předválečných let se republika dostane jen těžko. I v optimistické, tedy „vysoké“ variantě budoucího vývoje počtu obyvatel statistici odhadují, že v zemi bude kolem roku 2050 žít zhruba o sto tisíc méně lidí než nyní.

A úbytek se bude i nadále prohlubovat. V roce 2101 nás bude v Česku žít zhruba devět milionů - v optimistické variantě - nebo jen 7,4 milionu ve střední variantě projekce stavu obyvatel. V tom nejpesimističtějším scénáři pak experti počítají na začátku příštího století pouze se šesti miliony obyvatel.