Do plzeňských Loosových interiérů se po prázdninách vrací kulturní program

  8:34
Po letní přestávce se dveře plzeňských Losových interiérů otevírají dalším kulturním zážitkům. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé přednášky, divadelní představení, taneční kurzy i výstavu fotografií.

Dům v Husově ulici 58 je zařízený přesně tak, jak jej navrhl architekt Adolf Loos. Jsou tady původní předměty i nábytek. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pozimní část programu zahájí již tento čtvrtek, 6. září, třetí díl z cyklu přednášek kunsthistoričky Mileny Hasalové Příběh módy, tentokrát zaměřený na dress code a „slušné oblékání“.

Následovat bude v úterý 11. září vernisáž výstavy fotografií Brundibár z ghetta architekta Ludvíka Gryma, která zachycuje příběh znovunastudování opery Brundibár dětmi z tzv. brněnského bronzu. Výstava bude v bytě Krausových k vidění až do konce října. Tematicky ji doprovodí přednáška Brundibár a plzeňský Honzík. Společně s Alenou Vlčkovou se ve čtvrtek 13. září budete moci zamyslet and životním osudem Josefa Hanuše Treichlingera, plzeňského židovského chlapce, který ztvárnil postavu Brundibára v nastudování stejnojmenné opery v terezínském ghettu během druhé světové války.

Říká se, že Adolf Loos byl nejen vynikající architekt ale také nejlepší tanečník charlestonu v Paříži. I to je jeden z důvodů, proč se v Loosových interiérech bude 18. září vůbec poprvé konat taneční kurz pro veřejnost. Pod vedením Markéty Čekanové a Jiřího Bránského se účastníci kurzu s názvem Josephine tančí naučí základní charlestonové kroky a dozví se spoustu pikantních zajímavostí ze života slavné tanečnice Josephine Bakerové.

Poslední akcí v září bude v úterý 24. září repríza oblíbené divadelního představení Odpolední čaj u Loosů v podání Poetického divadla. Inscenaci, která vypráví o strastech soužití s geniálním architektem, se už v Loosových interiérech podařilo několikrát vyprodat. Po téměř půlroční odmlce se opět vrací na prkna bytu Krausových.

Akce se konají v bytě Krausových v Bendově 10 vždy od 18:00 hod.

Kulturní program bude pokračovat i v následujících měsících až do konce roku. Milovníci Loosovy tvorby se mohou těšit hned na dvě přednášky týkající se jeho osoby. V polovině října určitě zaujmou přednášky o Františku Peroutkovi nebo Semlerových a jejich rodinné firmě na výrobu gramofonových jehel SEM. Nebude chybět ani další přednáška o módě, divadelní představení či další taneční kurz.

Kulturní program v Losových interiérech je součástí Plzeňských oslav stého výročí vzniku republiky s podtitulem Kde domov můj. Projekt byl finančně podpořen Plzeňským kraje.

Vstupenky je nutné zakoupit předem v Turistickém informačním centru vedle radnice nebo online prostřednictvím webu Adolf Loos Plzeň.