Do Česka naplno vtrhne mráz a sníh

  6:00
Už v tomto týdnu vtrhne do České republiky zimní počasí, ochlazovat se podle meteorologů začne hlavně ve druhé polovině týdne, o víkendu pak minimální teploty spadnou až k minus 12 stupňům Celsia. Na horách se můžeme těšit na vydatné sněžení, nadílka se ale nevyhne ani nížinám.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Ranní teploty dnes budou v Čechách klesat na 3 až -1 stupeň, na Moravě a ve Slezsku na 2 až -2 stupně, řidiči by si tak měli dávat pozor na náledí. Na horách pak budou díky čerstvému větru hrozit sněhové jazyky a závěje, v Krkonoších napadne až 15 centimetrů sněhu. Převládat bude velká oblačnost se srážkami, tento den ale bude i tak nejteplejším z celého týdne, a to s teplotami 3 až 7 stupňů.

I ve středu bude zataženo až oblačno se srážkami. Sněžit bude nejprve v polohách od 500 metrů, hranice sněžení se ale postupně během dne sníží až na 300 metrů. Ranní teploty klesnou na 3 až -1 stupeň, odpoledne vystoupí na 1 až 5 stupňů.

Od čtvrtka začne naplno převládat zimní charakter počasí. Po ránu bude ještě hrozit náledí, teploty budou klesat na 0 až -4 stupně. Denní teploty se dostanou nejvýše na -1 až 3 stupně, na některých místech bychom mohli zaznamenat první ledový den, což znamená, že se rtuť teploměru po celý den nedostane nad bod mrazu. Bude převážně oblačno až zataženo s občasným sněžením nebo přeháňkami, a to na většině území.

Podobné počasí nás čeká také v pátek. Obloha bude oblačná, přechodně až zatažená, na většině území se sněhovými přeháňkami nebo trvalejším sněžením. Ranní teploty klesnou na -1 až -5 stupňů, odpolední maxima zůstanou na -1 až 3 stupních.

Nejchladnějšími dny z celého týdne by měly být víkendové. Studené severozápadní proudění se bude prohlubovat a zároveň k nám bude zasahovat brázda nízkého tlaku, z čehož bude vyplývat proměnlivá oblačnost. Rána budou mrazivá s teplotami klesajícími na -3 až -8, při vyjasnění až na -12 stupňů. Denní teploty se budou v maximech pohybovat mezi -3 až 1 stupněm. Oba víkendové dny budou doprovázet sněhové přeháňky, na horách bude sněžení trvalejší a vytvoří základ sněhové pokrývky. Vydržet by měl až do Vánoc.