Do boje o Hrad se přihlásilo 18 lidí

  8:41
Lhůta pro přihlášení do prezidentských voleb včera odpoledne vypršela. Celkem se zaregistrovalo 18 lidí, ne všichni se ale v lednu budou moci ucházet o hlasy voličů. Jen někteří totiž doložili 50 tisíc podpisů nebo představili potřebnou podporu senátorů nebo poslanců. Miloše Zemana vyzve například Jiří Drahoš, Mirek Topolánek nebo Michal Horáček.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David PortMAFRA

Kandidáti měli čas na přihlášení do úterních 16 hodin, následně začalo ministerstvo vnitra registrace vyhodnocovat.

Podle posledních informací je 18 uchazečů o Hrad, jen 12 kandidátů má ale zřejmě podporu, tedy buď získali nominaci zákonodárců nebo se jim podařilo sesbírat 50 tisíc podpisů od lidí.

S nejméně 50 tisíci podpisy jsou mezi kandidáty například Miloš Zeman, Michal Horáček a Jiří Drahoš. Dostatek podpisů má údajně i ekonom Josef Toman. Do boje o Hrad by se měl s více než 50 tisíci podpisy zapojit ještě jeden kandidát, jeho jméno ale zatím nebylo uvedeno.

Senátorskou podporu si zajistil lékař Marek Hišler, bývalý diplomat Pavel Fischer nebo expremiér Mirek Topolánek. Podpisy 20 poslanců nasbírali čtyři lidé, a to bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty), hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Poslední kandidát zatím není zveřejněný.

Všechny registrace musí projít oficiální kontrolou ministerstva, které definitivně zveřejní jména všech kandidátů 24. listopadu. Do té doby bude rozhodovat o přípustnosti kandidatury. Úřad odklad zveřejnění jmen zdůvodňuje ochranou osobních údajů.

Nového prezidenta zvolí Češi v přímé volbě 12. a 13. ledna. Případné druhé kolo se dvěma nejsilnějšími kandidáty se uskuteční 26. a 27. ledna.