Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dnes začínají státní maturity

  9:06
Slohem z českého jazyka dnes začne jarní termín státních maturit. Letos je absolvuje 69 318 středoškoláků, což je zhruba o 500 méně než v loňském roce. Čísla vyplývají z údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které státní maturity organizuje. Zkouška z českého jazyka a literatury je povinná pro všechny. Písemné zkoušky, zkoušky z ostatních předmětů a didaktické testy pak proběhnou v prvním květnovém týdnu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Stejně jako v loňském roce, i letos se bude písemná práce z češtiny hodnotit centrálně. Po kritice z minulosti letos omezilo ministerstvo seznam zadání, ze kterých si maturanti mohou vybírat, a to z deseti na šest.

Nejen studenti, ale i kantoři mají řadu výhrad k samotnému centrálnímu hodnocení. Nelíbí se jim zejména posuzování slohových útvarů. Ministerstvo se ale brání tím, že tento způsob známkování je objektivnější, než když ho dělali učitelé přímo ve školách.

Po slohové práci z češtiny budou mít maturanti podobně jako loni tři týdny na přípravu na další zkoušky. Didaktický test z matematiky a písemná práce z angličtiny nebo ruštiny budou psát ve středu 2. května. Den poté budou na programu písemné práce z francouzštiny, němčiny a španělštiny s didaktickými testy z češtiny a ruštiny, 4. května pak didaktické testy z ostatních cizích jazyků. Společná část maturit skončí ve středu 9. května nepovinným obtížnějším testem z matematiky.