Dnes začíná Dvořákova Praha; první tóny patří impozantním Svatebním košilím

  5:50
V pátek 7. září slavnostně otevře v Rudolfinu jeden z našich největších hudebních festivalů Dvořákova Praha dílo, ve kterém se s mimořádnou silou prolíná mistrovství Antonína Dvořáka a Karla Jaromíra Erbena. Mrazivá Erbenova balada Svatební košile o cestě do záhrobí, která končí vykoupením, Antonína Dvořáka uhranula a jeho mimořádné zhudebnění prožitek dramatické básně mnohonásobně umocňuje.

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Roli dívky, která se modlila za svoji hříšnou touhu a málem ji to stálo život, bude zpívat Kateřina Kněžíková. Jejího mrtvého milého ztvární Richard Samek a v roli vypravěče je doplní Svatopluk Sem. Trojici sólistů doprovodí Český filharmonický sbor Brno a Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši. 

Následující večer v sobotu 8. září vzdá Dvořákova Praha hold dalšímu ze světových skladatelů Leonardu Bernsteinovi a oslaví tak sté výročí jeho narození. Přední americká houslistka Hilary Hahn spolu s orchestrem Camerata Salzburg pod taktovkou Daniela Blendulfa přednesou Bernsteinovu Serenádu podle Platónova Symposia pro sólové housle, smyčcový orchestr, harfu a bicí. Hilary Hahn vystoupí namísto oznámené Janine Jansen, která je v indispozici. Program večera zůstává beze změny a vedle Bernsteinovy serenády zazní v Rudolfinu také Dvořákovo Nokturno H Dur a Serenáda E dur pro smyčcové nástroje.

Vedle monumentálních děl mají ve festivalovém programu pevné místo i komorní koncerty. Letos samostatnou programovou komorní řadu připravila v roli kurátorky izraelská klarinetistka Sharon Kam. Hned v pondělí 10. září tak budeme mít příležitost ocenit klarinetové kvintety Mozarta, Brahmse a Regera, které provede spolu s dalšími renomovanými sólisty Isabelle van Keulen, Ulrike-Anima Mathé, Volkerem Jacobsenem a Gustavem Riviniusem.

Více informací a předprodej vstupenek na: www.dvorakovapraha.cz.