Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dnes začala v Českých Budějovicích podzimní etapa deratizace

  11:10
V období od 11. září do 30. listopadu 2017 bude provádět společnost DERADEZ s.r.o. podzimní etapu deratizace na veřejných prostranstvích a pozemcích ve vlastnictví města.
Potkan (ilustrační foto)

Potkan (ilustrační foto) | foto: Chris Barber - Wikimedia Commons

„Nejprve bude proveden monitoring výskytu potkanů a následně ohnisková deratizace. Místa, kde byla deratizace v předchozích etapách, budou zkontrolována, zda jsou hnízda hlodavců stále aktivní. Poté se bude hubit v nově nalezených oblastech a na oznámených místech výskytu. Zvýšená pozornost bude věnována kanalizačním přípojkám a křovinným porostům,“ říká náměstek primátora Petr Podhola. Návnady jsou kladeny zejména do otvorů, kde hlodavci hnízdí a standardně nejsou domácím zvířatům volně přístupné. Přesto doporučujeme občanům, aby zamezili volnému a nekontrolovanému pobíhání domácích zvířat. Místa, kde budou kladeny návnady, budou označena výstrahou.

„Práce budou zahájeny v centru a následně v lokalitách Rožnov, Suché Vrbné, Krumlovské předměstí, sídliště Vltava, Máj, Šumava, Čtyři Dvory a Pražské sídliště. Celkové předpokládané množství kladených návnad v podzimní etapě je asi 290 kg. Deratizační firma odhaduje, že se na území Českých Budějovic vyskytuje 4 až 5 hlodavců na jednoho obyvatele, což je asi 400 000 hlodavců,“ konstatuje náměstek s tím, že v problémových lokalitách s opakovaným výskytem potkanů bude opět použita doplňková metoda hubení Rodenatorem, která dokáže jednoduše a rychle eliminovat konkrétního škůdce včetně likvidace rozsáhlého systému vybudovaných nor, a to vše bez pomoci toxických látek.

„Tato metoda je doprovázena zvukovými efekty připomínající střelbu, proto musí být předem upozorněna městská policie,“ dodává náměstek primátora Petr Podhola.

Současně zahájí společnost ČEVAK podzimní deratizaci kanalizační sítě, a to prostřednictvím firmy Pařez s.r.o.

Upozorňujeme na skutečnost, že situaci výskytu hlodavců zhoršuje odkládání komunálního odpadu, zejména zbytků potravin, mimo odpadové nádoby a do odpadkových košů.