Dlouhá Třebová prožila při povodni noc hrůzy, i kvůli odpouštění rybníka

  10:30
Mezi obcemi, jejichž obyvatelé doplatili na červencovou povodeň v okrese Ústí nad Orlicí v roce 1997 nejvíce, je i Dlouhá Třebová, kterou spolu s Kerharticemi, Hnátnicí či Chocní osobně navštívil v době povodní i tehdejší prezident Václav Havel.

Takto vypadalo prostranství před kostelem v Dlouhé Třebové v pondělí 8. července 1997. | foto: Archiv obce

Kronikář obce Dlouhá Třebová Martin Lamplot nazval noc z 6. na 7. července 1997 „nocí hrůzy“.

Povodeň poničila v Dlouhé Třebové celkem 93 domů a zasáhla třetinu obce v délce čtyř kilometrů. Škody na objektech byly podle kronikáře vysoké a prakticky nevyčíslitelné. „Přestože si záplavy nevybraly žádnou oběť na životech, řada lidí si prožila při záplavách těžké chvíle a ne jednoho zejména v noci doprovázela beznaděj,“ popisuje kronikář kruté dny.

Střed obce Dlouhá Třebová v současnosti.

Jako profesionální hasič při povodni zasahoval i současný starosta Jaroslav Kašpar. „Tehdejší záplavy odnesly například dva celé domy, i když už sloužily jen k rekreaci. Na místě jednoho z nich už stojí nový objekt,“ říká starosta.

Jako mnohde jinde i v Dlouhé Třebové začalo v pátek 4. července po velkých vedrech a období sucha po obědě pršet. Obec se připravovala na tradiční staročeskou pouť svatého Prokopa. V hostinci Na Špici se točilo pivo při Pivních slavnostech.

Lilo i celou sobotu a večer bylo koryto Třebovky plné a začalo u lidí budit obavy. Rybník Hvězda v Opatově byl rovněž plný. Obec musela ve 22 hodin zrušit tradiční pouťovou zábavu, která se měla druhý den konat na starém hřišti. V neděli ráno se tehdejší starosta Bohuslav Halva vydává k majitelům kolotočů na hřišti a prosí je, aby atrakce z hřiště odstěhovali.

„Mnoho lidí z obce si pamatovalo, jak v roce 1958 zachraňovali kolotoče a střelnici, jinak by nenávratně zmizely v dravém říčním proudu. Naštěstí poslechli. V noci na úterý bylo na tom hřišti dva metry vody,“ vzpomíná Bohuslav Halva v publikaci o povodních v roce 1997.

Vesnice plavala, ale rybník Hvězda začal odpouštět vodu

V noci na pondělí 7. července už živel zaplavuje pozemky. Nastává noc hrůzy, při níž voda zalévá zahrady a blíží se k domům. Druhý den ráno jsou ve víceúčelovém sále v obci první evakuovaní. „Někdo šel sám, někdo si nedal říci. Pak jsme je museli zachraňovat doslova s nasazením životů jiných lidí,“ popisuje starosta Jaroslav Kašpar.

V pondělí už voda stoupá velmi rychle a zaplavuje rodinné domky. Hasiči evakuují hospodářská zvířata a celkem 16 domů, 19 lidí našlo útočiště ve víceúčelovém sále a na 50 postižených se přesunulo ke svým známým a příbuzným. A večer před dvaadvacátou hodinou přichází další špatná zpráva. Z rybníku Hvězda se musí odpouštět voda, protože hrozí protržení jeho hráze.

„To bylo opravdu v uvozovkách k popukání. Zpráva přišla v době, kdy byla polovina obce pod vodou, na cestách se topily i terénní automobily, byla tma a hukot vody byl tak zlověstný. Když jsem to lidem hlásil kupodivu ještě fungujícím rozhlasem, slyšel jsem zřetelně jejich klení,“ vzpomíná Halva.

Brzy je i na obecním úřadě metr dvacet vody. Pomoc při záchranných pracích nabízí 19 dobrovolníků z obyvatel obce.

Po jedné hodině musejí záchranáři vytahovat z jednoho z domů dva důchodce a dvě děti. O pár minut později voda vystoupá do nejvyšší výšky v celé historii Dlouhé Třebové. Od půl čtvrté ráno začíná hladina konečně pomalu klesat.

Starosta Jaroslav Kašpar kvituje, že dnes už by podobné záplavy obci neuškodily. Rybník Hvězda má vyšší hráz, řeka Třebovka má větší koryto a kolem Opatova jsou suché poldry, třeba u Lanškrouna je jeden z největších ve střední Evropě.

„Ale trápí nás dnes jiná věc. Třeba ve středu 28. června v krátké době už podruhé letos spláchly přívalové deště do obce bahno z okolních polí. Minule dokonce bahno zaplavilo sklepy dvou domů, teď zaplavilo v jednom úseku průtah obcí a parkoviště. Chystám se kvůli tomu jednat se zemědělskou firmou, které pole patří,“ říká starosta Jaroslav Kašpar.

Autor: