Táborské divadlo se chystá na rekonstrukci. Zavřené bude půl roku

  14:32
Po úspěšném loňském roce se táborské Divadlo Oskara Nedbala noří do jarní sezony. V létě se pak kvůli rozsáhlé rekonstrukci uzavře. Oprava je naplánována od letošního 1. července do 31. ledna 2020. Rozpočet je 20 až 25 milionů korun a navýšil ho zřizovatel, tedy Jihočeský kraj.

Ředitelka táborského Divadla Oskara Nedbala Linda Rybáková. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Díky většímu rozpočtu provedeme kompletní rekonstrukci pokladny, šaten, toalet, dolní i horní foyer včetně dosud nevyužívaných zázemí restaurace i vzduchotechniky vstupních prostor. Modernizovaná bude také kavárna ve vstupní hale a výstavní síně,“ vyjmenovává ředitelka divadla Linda Rybáková.

Všechna projektová, architektonická i stavební dokumentace už je hotová, čeká se nyní na výsledky výběrového řízení dodavatele stavby. Ten by měl být znám v průběhu jara.

„Na návrzích pracovali architekti Monika a Martin Krausovi. Rok jsme vše konzultovali, fyzicky procházeli a promýšleli. Chceme od projektu maximální funkčnost a vstřícnost k potřebám diváků. Návrh mi přijde velice zdařilý a velkorysý,“ komentuje ředitelka.

Tipy na představení

Linda Rybáková, ředitelka Divadla Oskara Nedbala
- Lásky jedné plavovlásky (bratislavské divadlo Astorka)
- Rychlé šípy (Slovácké divadlo)
- Švihla (divadlo Ponec)
Marcel Kříž, dramaturg
- Jitka Čechová - Smetanování (recitál)
- 16. koncert mladých pěveckých talentů
- Noc v Benátkách (opereta)
Kateřina Kubešová, dramaturgyně
- Misery (Studio DVA)
- Slovácko sa nesúdí (Kašpar)
- Koukej, svět! (divadlo Minor)

Ačkoli bude Divadlo Oskara Nedbala na podzimní sezonu zavřené, děti ani dospělí nepřijdou o oblíbené akce mimo standardní program. Ten zakončí už tradiční Zahradní slavnost, letos s mírnou nostalgií. Do penze totiž odchází dřívější zástupce ředitele a dramaturg Marcel Kříž, který v divadle působí na tomto postu od roku 1992. V létě se pak v divadelním parku uskuteční Divadelní léto.

„V plánu je šest představení pro děti, která vždy zakončí tvořivé dílny a hry, a dvě večerní představení pro dospělé. Nebude chybět ani fotokoutek či piano na ulici. I přes rekonstrukci chceme i letos v listopadu uspořádat Noc divadel,“ říká Jana Hubka Vanýsková, která se po Křížovi ujme dramaturgie.

Než se dveře Divadla Oskara Nedbala zavřou, čeká diváky žánrově pestrý program v předplatitelských skupinách, projekty Listování i Science café a řada výstav.

„Podařilo se nám získat představení Lásky jedné plavovlásky bratislavského divadla Astorka, a to pod taktovkou režisérské dvojice SKUTR, či představení Rychlé šípy Slováckého divadla. Diváci uvidí i famózní taneční vystoupení Švihla, které bylo nejlepším v roce 2017,“ láká ředitelka Rybáková.

Předplatitelé a zájemci se mohou těšit i na operetu, besedy a koncerty. Jedním z vrcholů jara bude výstava výtvarníka a hudebníka Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99, který do divadla v dubnu přiveze velké Kafkovské portréty a na zahájení zahraje s Kafka bandem.

Uzávěrka předplatného do sedmi žánrově pestrých skupin na Jaro 2019 je 31. ledna v 18 hodin.

Loni táborské divadlo zaznamenalo nejvyšší počet předplatitelů za posledních deset let, bylo jich 3 394.

Rozhodlo se také z personálních důvodů snížit počet odehraných představení, a to o 13 oproti roku 2017. Tento fakt se odrazil na celkovém počtu diváků, loni scénu navštívilo 54 067 lidí, což je o zhruba 5 500 méně než v předešlém roce. Finanční soběstačnost divadla je 50 procent.

Autor: