Léta chátrala, chtěli ji zbořit. Nyní se cenná hrobka začíná opravovat

  8:18
Zdevastované mauzoleum rodiny Dittrichovy v Krásné Lípě na Děčínsku dostalo šanci na přežití. Loni na jaře zdevastovanou hrobku od státu převzal spolek Omnium a nedávno získal stavební povolení na první práce. Plánuje statické zajištění kleneb a obnovu střechy, začít by se mělo už příští měsíc.

Spolek Omnium nově získal povolení k restaurování cenné skleněné modrozlaté mozaiky, která pokrývá stěny krypty Dittrichovy hrobky v Krásné Lípě. | foto: archiv MF DNES

„Jsme rádi, že konečně můžeme začít něco dělat, dosud to totiž nebylo možné. Díky tomu, že narušení statiky hrobky je opravdu velké, nemohli jsme riskovat, začít s čímkoliv bez oficiálního povolení,“ vysvětlil Jakub Děd.

Jakub Děd je místopředseda správní rady spolku Omnium, který zachraňuje roky nevyužívané ale vzácné památky po celém Česku.

Díky stavebnímu povolení začne spolek postupně opravovat úplně zdevastovaný vnitřní prostor hrobky a řešit provizorní zastřešení stavby. Jako první však musí odborná firma zajistit klenby výdřevou, která zabezpečí stěny a klenby proti případnému pádu.

„Po jejich zajištění je začneme opravovat, i proto jsme zvolili zatím jen provizorní obnovu střechy. Ke klenbám je potřeba mít přístup i svrchu. Část střechy totiž budeme muset dávat postupně vždy pryč,“ upřesnil Děd postup prací.

Definitivní oprava střechy přijde na řadu až mnohem později. Cena za zajištění kleneb a provizorní zastřešení, které mají zabránit dalšímu chátrání stavby, by se měla vyšplhat na dva miliony korun. Celkové restaurování krypty vyjde podle současných odhadů na 15 milionů.

Fotogalerie

Spolek nově získal i povolení k restaurování cenné skleněné modro-zlaté mozaiky, která pokrývá stěny krypty. Jedinečná výzdoba svým rozsahem patří k unikátům. „V republice je podobných děl jen několik. Hlavně díky mozaice je Dittrichova hrobka exkluzivní,“ přiblížil Děd.

Finanční prostředky na renovaci skládá spolek ze všech možných zdrojů. „Do konce ledna podáme na krajský úřad žádost o dotaci na obnovu památek a o peníze budeme žádat i ministerstvo kultury,“ řekl místopředseda správní rady spolku Omnium.

„Další peníze získáváme z různých darů a benefičních koncertů, které pořádají místní hudební sbory. Dřevo na statické zajištění prostoru nám například zdarma poskytlo město Krásná Lípa,“ doplnil Děd.

Dittrichova hrobka

  • Je vrcholným dílem slavného německého architekta Julia Carla Raschdorffa.
  • Pro svého otce ji nechal postavit v letech 1888–1889 v novorenesančním stylu syn Carl. 
  • V sarkofágu leží Dittrich starší, ve výklenku za ním je urna s popelem Carla Dittricha, v hrobce je pohřbena i manželka Dittricha staršího a Carlova sestra Alžběta Hielle s manželem Eduardem. Komu patří další tři rakve, zatím není jasné. 
  • Unikátní mauzoleum bylo vytápěné vlastní kotelnou, která dosud stojí opodál. 
  • V roce 1989 už byl na hrobku zpracovaný demoliční výměr, zboření zabránila sametová revoluce. 
  • Dittrichovi patřili k nejvýznamnějším průmyslnickým rodinám v severních Čechách, zaměstnávali stovky lidí.

Darování dřeva z městských lesů za 200 tisíc korun schválili již loni v září krásnolipští zastupitelé.

„Šlo o dřevo z lesů, které jsou postižené kůrovcovou kalamitou, a my bychom museli stromy stejně pokácet. Při současných cenách za dřevo, kdy prodej není ani rentabilní, to byla i pro město možnost, jak dřevo dobře zužitkovat na pro nás důležité stavbě,“ uvedl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Podle něj se však přišlo na to, že se bude muset ještě nějaké dřevo určené k opravě hrobky dodat. „Výřez dřeva z kmenů byl menší, než požadoval dodat statik na stavbu, takže ještě teď brzy na jaře několik stromů pokácíme a dřevo spolku dodatečně dodáme,“ předeslal Kolář.

V kraji spolek opravuje i další památky, třeba kostel Zvěstování Panny Marie v Bílině či kapli ve Zlovědicích na Podbořansku.