Malý František dostal od hlučínských školáků berle. U pojišťovny neměl nárok

  12:14
Solidarita obyvatel Hlučína s malým Františkem Štěpáníkem, který trpí dětskou mozkovou obrnou, pokračuje už druhým rokem a přináší viditelné výsledky. Naposledy mu tamní školáci díky sbírce víček mohli předat berličky, na jejichž proplacení neměl u pojišťovny nárok.

Ještě před Vánoci, kdy rodinu navštívila redakce MF DNES, nedokázal tříletý chlapec chodit ani mluvit. Jeho matka ale vyprávěla, jaké pokroky dělá díky finanční podpoře obyvatel Hlučína i okolí. Výtěžek sbírky zaplatil loni dva pobyty s intenzivní rehabilitací v Sanatoriích Klimkovice a další lidé přispěli na speciální pomůcky včetně rehabilitačního slona a tříkolky.

„Věřím, že syn bude chodit,“ netajila tehdy Martina Štěpáníková (psali jsme zde).

Její naděje se nyní pomalu začíná naplňovat. Svědčí o tom neobvyklý dárek, který v pondělí rodině věnovali hlučínští školáci – tříbodové berle.

Chlapec, který je kvůli postižení odkázaný na rehabilitační kočárek, nemá jako nechodící nárok na to, aby mu berličky proplatila zdravotní pojišťovna. Pomoci rodině se proto rozhodli žáci ZŠ dr. M. Tyrše, kteří už tři roky sbírají plastová víčka. „Nasbírali jsme jich přes 300 kilogramů. U nás na sídlišti babička zapojila celý panelák, tak nám nosí víčka plno sousedů,“ prozradila osmačka Nikola Schmidtová s tím, že z výtěžku pořídili Františkovi jeho první berle za tři tisíce korun.

První zkušenosti s berlemi získal chlapec při své třetím pobytu v lázních, odkud se vrátil domů na konci února. Fyzioterapeutka Renáta Švrčková popsala, jaké udělal pokroky. „Na konci podzimního pobytu bylo největším úspěchem, že František dokázal chvíli stát samostatně v prostoru bez jakékoli opory. Letos už se nám podařilo uvolnit jeho stažené svaly na nohou, zmírnit jejich patologické postavení a začali jsme zkoušet stoj i první krůčky s tříbodovými berličkami,“ líčí Švrčková.

Po narození vážil jen 900 gramů

Františkova maminka ví, že je oba ještě čeká dlouhá cesta, přesto hýří optimismem a z Františkových pokroků má velkou radost. Chlapec se totiž rozvíjí nejen pohybově, ale v lázních mu pomohla také intenzivní logopedická péče.

„Mnohem lépe mi rozumí. Chápe třeba, když po něm chci, aby přinesl konkrétní věc. Udělá to,“ popisuje Martina Štěpáníková. „Od února také používá slabiky jako ne, jo, ba, ma, dokáže říci i máma. Samozřejmě mě to velmi těší,“ dodává máma jediného syna, který přišel na svět jako vymodlené dítě, ale příliš brzy. Narodil se totiž už v šestém měsíci. Vážil jen 900 gramů.

Chůzi s berlemi bude trénovat s Františkem hlavně Jana Rycková, jeho fyzioterapeutka z Dětské rehabilitace Hlučín. „Když k nám přišel poprvé ve 20 měsících, ani se nedostal na čtyři. Nedokázal si sám hrát, protože neuchopil nic do ruky. Teď už zatěžujeme obě dolní končetiny i na labilních plochách,“ líčí Rycková, která také věří, že hoch bude chodit.