Díla Jaroslava Dračky budou vystavena v otrokovické galerii

  11:30
Poslední vernisáž letošního roku v Městské galerii Otrokovice se uskuteční v pondělí 18. prosince v 18 hodin. Na vernisáž jednoho z nejvýraznějších otrokovických malířů, dnes již nežijícího výtvarného umělce Jaroslava Dračky, je zvána široká veřejnost. Jeho olejomalby, pastely a grafiky můžete v galerii zhlédnout až do neděle 21. ledna 2018. Vstup na výstavu je volný.
Výstava, výtvarné umění

Výstava, výtvarné umění - ilustrační foto | foto: MF DNES

Výtvarník Jaroslav Dračka (1923 - 2011) se narodil v nedalekých Bílovicích, ale brzy na to se jeho rodina přestěhovala do Otrokovic, kde později Jaroslav pracoval jako chemik v místních továrnách, a současně začal působit ve výtvarném kroužku otrokovického závodního klubu. Podílel se na mnoha výstavách v Otrokovicích i v širokém okolí; stal se členem Unie výtvarných umělců a majitelem mezinárodního průkazu International Identity Card for Professional Artists.

„Jaroslav Dračka zanechal po sobě dílo rozsahem i významem úctyhodné. Tvoří je především lyrické olejomalby inspirované Valašskem i Slováckem, malby zachycující romantická zátiší s květinami nebo skrytá zákoutí kolem otrokovického Štěrkoviště; jejich protipólem jsou velmi expresivní a zneklidňující akvarely plné dramatických symbolů. Současně s nimi vznikaly vynalézavé dřevořezy, syrově zobrazující tu nejvšednější každodennost: hospodské štamgasty, hráče kulečníku, pradleny, ženy při žehlení prádla aj. Vznik každého jeho obrazu byl propojen s velmi konkrétním a jedinečným příběhem či pocitem, a tak Dračkova tvorba stále upoutává svou uměleckou poctivostí,“ uvedla o výtvarném umělci Jaroslavu Dračkovi Věra Kramářová v knize Nezaváté stopy.

Výstavu pořádá výtvarný spolek Rozumění ve spolupráci s městem a Otrokovickou BESEDOU.

Městská galerie je otevřena denně od 14 – 18 hodin, kromě pondělí.