Kroměříž má novou dialýzu, pacienti se tam cítí jako doma

  11:02
Kroměřížská nemocnice získala moderní hemodialyzační středisko za 57 milionů korun. V těchto zařízeních zdravotníci v celém Zlínském kraji provedou stovkám pacientů se selháním ledvin dohromady téměř 40 tisíc dialýz ročně.

Nové hemodialyzační středisko v Kroměřížské nemocnici. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Poprvé si krev nechala vyčistit před pěti lety. Od té doby se dvakrát týdně uloží do nemocniční postele, nechá si zavést kanylu a po čtyřech hodinách zase odchází. Šedesátiletá Hana z Kroměříže je jedním ze 73 pacientů z tohoto regionu, kteří musejí kvůli selhávání ledvin pravidelně podstupovat dialýzu. K dispozici teď mají nové hemodialyzační středisko.

„Je to jiná kultura než na původním oddělení. Cítím se tady moc dobře, máme tady více soukromí, kolem postelí se dají natáhnout závěsy, když člověk potřebuje, šatny jsou oddělené,“ pochvalovala si pacientka.

Bez dialýzy se neobejdou lidé s nefunkčními ledvinami, kterých je v celém Zlínském kraji více než 500. Během jednoho roku podstoupí téměř 40 tisíc dialýz. Po deseti tisících je to ve zlínské a Uherskohradišťské nemocnici, kolem devíti tisíc dialýz aplikují ve Vsetíně a Kroměříži.

Pomocí přístrojů si v nemocnici nechávají vyčistit krev a tím odstraní z těla odpadní látky a přebytečné tekutiny, což ve zdravém organismu obstarávají ledviny.

Každý pacient má nad postelí televizi

Bez dialýzy by pacienti během několika dnů zemřeli. S ní se jim život prodlouží o několik let.

„Je to pro ně životně důležitá věc. Komplikovaný provoz tohoto střediska byl proto prvním problémem, se kterým jsem se tady před lety setkala,“ konstatovala místopředsedkyně představenstva Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Po rekonstrukci zastaralé budovy C areálu nemocnice teď mají lékaři i pacienti celé oddělení pod jednou střechou. V minulosti měla nemocnice část lůžek v jednom z centrálních pavilonů a část v samostatné budově dialýzy. Pro sestry to bylo komplikované a nepohodlné.

Opravy stály 57 milionů korun, přičemž většinu zaplatil Zlínský kraj jako zřizovatel nemocnice.

Jako jediná v kraji teď má Kroměřížská nemocnice ředírnu roztoku, který čistí krev. V minulosti se kanystry s tekutinou nosily až k přístroji u postele pacienta. Teď se roztok ředí přímo ve středisku a na stejné místo se dostane přes potrubí.

Pacienti také mají k dispozici větší prostory a dohromady 14 lůžek, z nichž tři jsou v samostatných boxech. Každý má nad postelí vlastní televizi se sluchátky a ovladačem.

„Trávím tady čtyři hodiny třikrát týdně a je dobře, že se navzájem nerušíme,“ zhodnotil Antonín Tůma, který na dialýzu dochází zhruba rok.

Desítky pacientů čekají na transplantaci ledvin

Selhání ledvin nejvíce postihuje dlouholeté diabetiky, osoby trpící vysokým krevním tlakem nebo ty, jimž selhaly ledviny z důvodu zánětlivého či vrozeného onemocnění.

O jednoho pacienta se v Kroměříži starají už 22 let a za tu dobu podstoupil na tři tisíce dialýz. Nejmladší pacient má 34 let, nejstarší 83.

Na čištění krve musejí nemocní docházet do doby, než přijdou na řadu a dočkají se transplantace ledvin. Tedy v případě, že jsou do transplantačního programu vůbec zařazení, což se netýká každého.

„Jsou pacienti, kteří mají například závažné postižení cév, a v tom případě není možné ledvinu transplantovat. Věkové omezení není, záleží spíše na biologickém věku. Vím, že transplantaci podstoupila i osmdesátiletá pacientka,“ upozornila vedoucí lékařka hemodialyzačního střediska Martina Zelinková.

Od vzniku dialýzy v Kroměříži v roce 1992 se transplantace dočkalo 78 osob. V posledních letech to byli maximálně tři pacienti. Momentálně je na listině 14 pacientů z tohoto regionu. Další desítky nemocných čekají na Uherskohradišťsku, Zlínsku i Vsetínsku.

„I mě čekají vstupní vyšetření. Teprve po nich budu vědět, jestli mne do seznamu zařadí, nebo ne,“ prozradila pacientka Hana.

Autor: