Devatero řemesel aneb Každý chvilku tahá pilku na Veselém Kopci

  8:14
Pod tímto názvem pořádá Soubor lidových staveb Vysočina v sobotu 9. června 2018 od 9 do 16 hodin na Veselém Kopci program nabízející návštěvníkům zajímavé setkání s tradičními řemesly a technikami spojenými se dřevem a hojně používanými ve venkovském prostředí v minulých staletích.

Veselý Kopec patří dětem | foto: Impuls.cz

Dřevo provází lidstvo od nepaměti. Lidé se postupně učili využívat jeho přirozené vlastnosti – snadnou dostupnost, dobrou opracovatelnost i potřebnou pevnost Začali stavět ze dřeva svá obydlí, zhotovovat nábytek, vyrábět nástroje a stroje potřebné v hospodářství, v řemeslných dílnách i v domácnosti. Záhy začali využívat dřevo také k potěšení sebe a svých dětí.

Společně s šikovnými řemeslníky a ochotnými pomocníky z řad studentů vám chceme ukázat zručnost a um tesařů, truhlářů, sekerníků, pilařů, šindelářů či kolářů. Zároveň budete mít možnost shlédnout výrobu dřevěných užitných předmětů a dárků pro radost. Představíme vám práci řezbářů, košíkářů i hračkářů. Uvidíte například, jak se zhotovuje březové koště, topůrko k sekyře, dřevěné hrábě nebo jak vzniká pod rukama zručných řezbářů například štípaná holubička, dřevěná káča, proutěná kukaň, dýmka či originální šperk. Program je spojen s prodejem některých výrobků.

Zájemcům z řad malých i velkých návštěvníků nabídneme možnost si některé činnosti pod dohledem předvádějících vyzkoušet. Během celého dne Vám zpříjemní náladu Dechová muzika RADOVANKA z Jiřic, která bude hrát v hodinových blocích v letním amfiteátru v 9.30, 11.30, 13.30 a v 15.00 hodin.