Deváťáky lákají čtyřleté obory, které kombinují maturitu s výučním listem

  16:28
Přitáhnout deváťáky k žádaným profesím na trhu práce mohou obory kombinující maturitu s výučním listem. A stipendia firem a kraje už žáky tolik netáhnou, zjistili ředitelé jihočeských středních škol při nabírání nových 1. ročníků.

Střední odborná škola ekologická a potravinářská ve Veselí nad Lužnicí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na střední školu nebo učiliště letos míří 4 704 deváťáků z jihočeských základních škol, což je o 78 víc než loni. K tomu je třeba připočíst ještě několik stovek sedmáků a páťáků, kteří usednou v září do lavic šestiletého respektive osmiletého gymnázia.

Většina z nich už má místo v nové škole jisté. Pro ty, kteří zatím neuspěli, nebo chtějí změnit obor, je stále otevřena spousta možností. Část škol nabízí volné obory na krajském webu, vyplatí se ale zavolat i na další adresy. Kromě velkých gymnázií najde nezaplněnou lavici skoro každý ředitel.

„Máme ještě pár volných míst v maturitních oborech a nabíráme další adepty do učení. Už několik let sledujeme zvýšený zájem o strojírenství a nejvíc táhnou experimentální obory mechanik seřizovač - programátor a mechanik elektrotechnik,“ uvedl František Kamlach, ředitel Střední školy a Centra odborné přípravy v Sezimově Ústí.

U těchto čtyřletých oborů s maturitou si může žák ve třetím ročníku udělat navíc výuční list. A naopak, když během studia zjistí, že maturitu nezvládne, je po třech letech vyučený. „Zájem o ně stoupl o 30 procent a za poslední čtyři roky o sto procent,“ srovnává Kamlach.

Žáci už nyní nemusí skládat povinné jednotné přijímací zkoušky

Zatím experimentálně ověřovaný druh středoškolského studia je protipólem dosavadní praxe, kdy si žák může po tříletém učebním oboru udělat dvouletou maturitní nástavbu. V nově koncipovaném čtyřletém oboru maturita plus výuční list získá absolvent stejné vzdělání s roční časovou úsporou.

Žáci, kteří se na střední školu nedostali v dubnovém termínu, už nemusí skládat povinné jednotné přijímací zkoušky. V dalších kolech si podmínky pro přijetí určují samotní ředitelé škol.

V nejnevýhodnějších pozicích jsou v příhraničí, kde je málo lidí ve spádové oblasti a často i komplikované dopravní spojení. „Máme ještě méně žáků, než jsme měli loni. Přihlášky si k nám podali, ale pak dali zápisové lístky na jinou školu. Těch, co k nám odevzdali zápisové lístky, je o třetinu méně,“ popsala Milena Elsterová, ředitelka Střední školy v Českých Velenicích. Jediným oborem, který tu chtějí studovat všichni přihlášení deváťáci, je mechanik elektrotechnik.

„To jsou kluci, kteří chtějí být strojvedoucí a hlásí se i do stipendijního programu Českých drah. I v něm ale máme ještě volná místa. Zjistili jsme, že stipendia od firem i kraje v perspektivních oborech na trhu práce už tolik netáhnou,“ podotkla Elsterová.

Letošní deváťáky, kteří začnou od září studovat na gymnáziích a lyceích, čeká jako první státní maturita z češtiny, matematiky i cizího jazyka. Na středních odborných školách má platit až o rok později. Ředitelé škol politiky za nerovné podmínky kritizovali a na některých lyceích zaznamenali propad zájemců o studium.

„V přírodovědném lyceu teď máme jen čtrnáct zápisových lístků, proti loňsku k nám přišlo o polovinu méně žáků. Systém lyceí je degradován, když má být povinná maturita z matematiky, má být pro všechny školy v jednom roce, a ne na etapy,“ konstatoval Ladislav Honsa, ředitel Střední odborné školy ekologické a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí.

Na Střední pedagogické škole v Prachaticích ale naplní celou třídu lycea. „Měl jsem z toho obavy. Čekal jsem, že se maturity z matematiky leknou, i rodiče se na ni ptali. Nakonec to dopadlo dobře, teď máme v pedagogickém lyceu 27 přijatých a třídu doplním ze žádostí o přestup z jiných škol,“ sdělil ředitel školy Antonín Krejsa.

Ačkoli střední školy začínají nabírat nové žáky do prvních ročníků už v dubnu, přijímací kolotoč se většinou zastaví až v září. I během prázdnin ještě ředitelé řeší nábor opozdilců, třeba i kvůli odvolání.

Stovky rodičů spoléhají na to, že uspějí s odvoláním na krajském úřadě. „Pravidelně jsou to důvody, že dítě bylo u přijímaček stresované, že má výborné výsledky. Přitom by měli říct, jak pochybil ředitel, musí tam být právní rozpor. Ale chápu, že se rodiče snaží dostat dítě na školu, která jim přijde kvalitní,“ řekla vedoucí krajského odboru školství Hana Šímová.